Снимка: БГНЕС
Причините: изкривена иконимическа среда и липса на конкуренция
Спирането на вноса на земеделска продукция от Украйна няма да подобри икономическата среда за зърнопроизводителите, смятат експерти. Напрежението в сектора расте и заради срива на цените на зърното на световните борси в последните 8 месеца.
Зърнопроизводителите обвиняват държавата, че не оказва достатъчна подкрепа. Според данни, само през 2022 г. селското стопанство е получило около 1.6 млрд. лв. субсидии и помощи. През 2023 г. са изплатени и предвидени за изплащане още около 2 млрд. лв. От началото на тази година досега пропуснатите ползи за бюджета от внос и износ на зърно и хранителни продукти от Украйна е за 146 млн. лева. Експертите отчитат грешна финансова политика на зърнопроизводителите, а именно че не са продали зърното си, а са го задържали с цел да се покачи цената при спирането на вноса от Украйна.
Денков: Искам да се извиня на всички в земеделския сектор, които обидих с думата „терористи” (ВИДЕО)
„Забраните не работят, плановата икономика на държавата не работи”, каза
Михайл Кръстев, икономист.
Колегите му отчитат като грешна формулата държавата да принуждава преработвателите да изкупуват зърното на производителите, защото това няма да реши проблемите в сектора.
„По данни на преработвателите дори не достигат техния капацитет,това е планова икономика и здрав социализъм”, каза Кръстев.
Земеделците прекратяват протестите, приемат меморандума
За сгрешената финансова политика на зърнопроизводителите сега ще плати държавата.
„Не е във вноса е проблема, а това че са направили грешна икономическа прогноза и не са си продали зърното навреме и сега искат държавата да ги компенсира”, каза финансистът Левон Хампарцумян.
Според Михаил Кръстев когато има забрана за внос е нормално да се повишат цените, тоест - държавата изкривява ситуацията.
Според анализатори Русия остава най-големият износител на пшеница на световните пазари и държи контрола на експорта на царевица, ечемик и слънчогледово семе.
„Руското зърно също натиска пазарите на света, цените на зърното по света падат. България е твърде малка, за да влияе на пазарите. И Украйна не може сама да повлияе, заедно с Русия и цените отиват надолу, това е естествено”, каза Левон Хампарцумян.
Ниската цена на световните борси е резултат от свръхпредлагане от страна на Русия.
„В момента имаме една цена от 200 долара, което не е никак добра вест за всички, които имат зърно и искат да го продават. Има страшно висока конкуренция от предлагането на руско зърно, те са най-големия износител в момента”, каза председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов.