Кадър/Видео: "Ройтерс"
Това постанови Апелативен съд в САЩ
Апелативен съд в САЩ постанови, че мадридският музей „Тисен-Борнемиса“ може да задържи шедьовър на френския импресионист Камий Писаро, заграбен от нацистите. Така магистратите отхвърлиха иска за собственост, предявен преди над две десетилетия от наследници на еврейското семейство, от което е отнета картината.
Това е едно от най-старите дела за кражба на произведения на изкуството от нацистите, което започна през 2005 г. и стигна до Върховния съд на САЩ преди две години.
Екоактивисти счупиха стъклото пред шедьовър на Веласкес в Лондон (ВИДЕО)
Картината на Писаро от 1897 г. Rue Saint Honore, apres midi, effet de pluie („Улица Сент Оноре, следобед, дъждовен ефект“), изобразяваща парижка улична сцена, е отнета през 1939 г. от Лили Нойбауер. Тя е била принудена да я продаде за 900 райхсмарки (360 долара), за да получи виза и да избяга от нацистка Германия. Сумата никога не ѝ е платена.
54 пъти по-скъпа за 30 години: Творба на Баския се продаде за 42 млн. долара (ВИДЕО)
Картината преминава през няколко собственици до 1993 г., когато музеят „Тисен“ я откупува от барон Ханс Хайнрих Тисен-Борнемиса и я излага на показ, където тя остава и досега. След като научава къде се намира картината, внукът на Нойбауер, Клод Касирер, подава молба за връщането ѝ през 2001 г., а четири години по-късно завежда дело. Той умира през 2010 г. и сега със случая се занимават синът му Дейвид, адвокатите на дъщеря му Ава и Обединената еврейска федерация на окръг Сан Диего.
Редактор: Станимира ШиковаПоследвайте ни