Снимка: БТА, Анадолска агенция; видео: Reuters
Алпер Гезеравджъ пое на космическото си пътуване от базата "Кенеди" в щата Флорида
"Бъдещето е в небесата" - с тази фраза на основателя на турската република Мустафа Кемал Ататюрк, осъществи първия си контакт със Земята първият турски космонавт Алпер Гезеравджъ, който излетя тази нощ заедно с екипажа на мисията AX-3 (Axion Mission 3) към Международната космическа станция, предаде турската държавна телевизия ТРТ Хабер.
Гезеравджъ пое на космическото си пътуване от базата "Кенеди" в щата Флорида, САЩ, в 00:49 ч. турско време (23:49 ч. българско). Около час и половина по-късно бе осъществен и първият контакт с космонавтите.
Малко след като ракетата Фалкон 9 (Falcon 9) се отдели успешно от капсулата Драгон (Dragon), Space X излъчи на живо от своята страница в Интернет, първите думи и впечатления на екипажа.
Космическото момиче на България: Татяна Иванова се нуждае от подкрепа, за да продължи обучението си
„Мечтая за това от дълго време, чувството е неописуемо. Бих искал да отбележа този исторически момент, в който първият турчин полита в космоса с думите на бащата на нашата нация Мустафа Кемал Ататюрк, а те са: „Бъдещето е в небесата“, е казал турският космонавт Алпер Гезеравджъ.
Дългогодишният пилот на изтребител F-16 e благодарил на всички, които са допринесли за реализирането на мисията, и е отдал почит на учените, загубили живота си в името на тази кауза, посочва още ТРТ Хабер.
Към звездите: Почина командирът на мисията "Аполо 8" (СНИМКИ)
Живото предаване, отразило всяка минута от космическата мисия, е продължило два часа и половина и е било гледано от 1,3 милиона души.
Гезеравджъ, който получи званието „първият турски космонавт“, ще проведе различни научни изследвания в космоса в продължение на 14 дни. Той ще изследва билка от езерото Туз (Соленото езеро) в Централна Турция в космическа среда, както и различни твърди и течни смеси в среда с нулева гравитация. Очаква се Гезеравджъ да проведе 13 експеримента в рамките на научни проекти в области като микрогравитацията и човешкото здраве в космическа среда.
Редактор: Калин Дацов