Разминаването между него и Хейли е по темата за Украйна, посочи анализаторът
От Доналд Тръмп може да се очаква политика на американски протекционизъм. Не смятам обаче, че ще има бърза промяна на външнополитическата линия. Това каза международният анализатор Димитър Гърдев в студиото на „Денят на живо“ по NOVA NEWS.
Той посочи, че след отказа на Рон Десантис да участва в президентската надпревара в САЩ, се вижда, че Ники Хейли получава подкрепата на неговите избиратели, но те не надхвърлят 50%. „Най-важен ще бъде изборът в т. нар „супер вторник“, който е определен за 5 март. Тогава ще стане ясно кой ще е претендентът, излъчен от Републиканската партия”, подчерта Гърдев.
Тръмп печели първичните избори за кандидат-президент в Ню Хемпшир
„Ники Хейли беше посланикът на Доналд Тръмп, който заплаши в Съвета за сигурност Северна Корея с удари заради ракетната програма. Хейли твърдо подкрепя виждането на Тръмп за забрана на абортите и за отмяна на програмата „Медикеър“. Хейли твърдо подкрепя Израел“, допълни анализаторът.
Според него разминаването ѝ с Тръмп е по темата за Украйна. Той поясни, че Хейли категорично е заявила подкрепа за страната и че победата на Украйна е победа за САЩ. „Тя обвинява своя конкурент, че е склонен да сключи сделка. Тук е голямото разминаване“, уточни Гърдев.
По темата за отношенията между Китай и САЩ, той посочи, че „Тръмп е наложил първите рестриктивни санкции спрямо Китай. Анализаторът каза, че Доналд Тръмп е човек, с когото трудно може да се сключи сделка. Той напомни двата ракетни удара по Сирия и премахването на две от консулствата на Русия в Щатите.
Искрен Иванов: При Тръмп действа „ефектът на мъченика“
Гърдев каза, че един от сериозните въпроси е защо Демократическата партия не залага на нови кандидати. „По тази линия Джо Байдън е доста атакуван“, допълни той.
Анализаторът поясни, че разделението в американското общество се е появило точно около личността на Тръмп. „В предварителните избори се вижда, че той успява да обедини републиканците, те нямат друг кандидат, който да получи тази огромна подкрепа“, заяви Гърдев.
Какво ще се случи, ако Байдън и Тръмп отпаднат от надпреварата за изборите по непредвидени причини
„Предизборната надпревара в САЩ е голямо шоу. Прави се и заради самите избиратели, и за медиите“, каза още той.
Анализаторът коментира и ситуацията в Близкия Изток. „Най-големите притеснения на Израел и на САЩ бяха да не се разрасне конфликтът. Затова два американски самолетоносача се намират в региона като възпиращи намесата на Иран“, каза Гърдев. Той посочи, че НАТО няма как да се включи, тъй като съюзът е отбранителен. Поясни, че в момента има инициатива за общи патрули на Великобритания и САЩ в Червено море. Експертът допълни, че Иран се включва в конфликта чрез хутите и намесата на „Хизбула“. „Стратегията на Иран е да не дава поводи за директни удари по територията му“, посочи той.
Повече от разговора гледайте във видеото.
Редактор: Цветина Петрова