Снимка: БГНЕС
„Целта на упражнението е да подготвим банковия сектор”, поясни управителят на БНБ
„Не виждаме непосредствен проблем, но виждаме потенциален риск, свързан с ипотечното кредитиране". Това заяви управителят на БНБ Димитър Радев пред БТА, след като централната банка обяви в началото на седмицата, че задължава търговските банки и клоновете, извършващи дейност в страната, да следят за минимум шест показателя при отпускане и предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни имоти.
БНБ затяга правилата за ипотечни кредити: Какви критерии трябва да спазваме
Вижте цялото интервю:
Г-н Радев, последното решение на УС на БНБ за прилагането на показатели за наблюдение на кредитните стандарти при отпускане на ипотечни кредити предизвикаха оживени и невинаги еднозначни коментари.
- Ние предоставихме подробна информация по темата, но първоначалните реакции са напълно нормални, като се има предвид, че БНБ за първи път прилага подобен подход.
В какво всъщност се изразява този подход?
- Ние ескалираме нашите действия по отношение на ипотечното кредитиране, като преминаваме от режим на статистическо наблюдение към режим на надзорно наблюдение и отчетност със съответни задължителни изисквания за банките по отношение на изчисляването на минимален набор от показатели и методика за тяхното прилагане.
Затягане на контрола върху кредитирането: Има ли причина за тревога
Какво налага подобна ескалация?
- Ние не виждаме непосредствен проблем, но виждаме потенциален риск свързан с ипотечното кредитиране. Целта на упражнението е да формализираме оценката на този риск и да подготвим банковия сектор за адекватна реакция, ако този риск започне да се материализира.
Но вие не налагате задължителни нива на показателите за ипотечно кредитиране.
- Точно така, но създаваме необходимата формална рамка и механизми да го направим, ако това се наложи. Подобен подход е напълно в духа на доктрината на БНБ да подготвя сектора за работа при неблагоприятни развития на кредитния пазар, дори вероятността от подобни развития да изглежда минимална в момента.
Как това ще се отрази на кредитополучателите?
- В масовия случай и в краткосрочен план те няма да бъдат сериозно засегнати.
А на банките?
- Ние сме в активна комуникация с банките по тази тема през последната година. Техните действия и техните показатели са свидетелство за адекватна реакция. Убеден съм, че тя ще бъде такава и по отношение на коментираното решение на БНБ, с което се поставя надзорен акцент върху ипотечното кредитиране.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase