По думите ѝ, ако една от двете страни беше отстъпила, са щели да регистрират и двете коалиции
„Целта, с която се създават политическите партии, е да участват в избори. Не е логично да се иска да бъде изведена една партия от участие. Според мен в момента ЦИК ще изчака да бъде направена проверка на валидността на подписите. Може би част от тях ще съвпадат с тези, на които беше отказано. След това ще се вземе решение“. Така преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова коментира казуса с ДПС в предаването „Денят на живо с Наделина Анева” по NOVA NEWS.
ВАС остави без разглеждане двете жалби на ДПС срещу отказа на ЦИК за заличаване на регистрация
„ЦИК е орган, който трябва да прилага закона. Изборният кодекс е разписал сравнително подробно доста фази от процеса. Проблемът е, че спорът в ДПС не е правен. Дали е между двамата съпредседатели, или някакъв друг, който избива на повърхността между две крила”, допълни доцентът.
По думите на доц. Киселова, ако една от двете страни беше отстъпила, от ЦИК са щели да регистрират и двете коалиции. „Вече щяхме да сме забравили за тези драми. Но тъй като отказаха и на двете, хората около Доган заявяват, че искат да участват самостоятелно”, добави тя.
ЦИК чака ГРАО да върне подписките на ДПС и БСП, за да се произнесе за регистрацията им
Според преподавателя по конституционно право след развръзката по случая с БСП ще има промяна във формата, в който се явяват на предстоящите избори. „Вписаният в Софийския градски съд Атанас Зафиров ще изпълни решението на Националния им съвет”, посочи тя.
Доц. Киселова обясни, че днес Зафиров е изтеглил заявените документи, защото са били за самостоятелно участие на избори.
„Правото да възобнови процедурата за избор на главен прокурор е на Висшия съдебен съвет. Той е и органът, който ще направи и предложението за назначаване пред държавния глава. Може да се очаква, че след като Прокурорската колегия единодушно предлага на ВСС, ще отворят процедурата”, уточни доцентът.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase