Екип на NOVA тръгна на най-екстремното преживяване в Перу
Най-вероятно древните строители по цялото земно кълбо никога не са си представяли, че един ден техните обекти ще разделят учените, ще се превръщат в идеен център за различни конспирации и дълго време никой няма да успее да разгадае техния смисъл. Най-вероятно те, които и да са те, където и да са родени, никога не са си представяли, че един ден някой ще се осъмни дали те са положили първия камък или чужда цивилизация, или свръх интелект е в основата на делото им. Всъщност този ден е днес. А това са линиите Наска.
„Писти за извънземни” и мистични растения: Тайните, които крие Перу (ГАЛЕРИЯ)
Линиите в Наска
Екип на NOVA тръгна на най-екстремното преживяване в Перу и прелетя с малък самолет над пустинята, за да види линиите.
За да се качат първо преминаха през кантар, за да ги разпределят в самолетите, които побират не повече от 6-ма души. След излитането обаче пред очите им се разкри суровата пустиня, а върху нея мистичните линии.
„За геоглифите в Наска има изключително много теории. Като се започне от това, че са писти за извънземни, на които те кацат, премине се през това, че културата Наска е създала тези пътища, за да кацат извънземни и да се контактува с тях. Стигаме и до по-сериозни теории, като това че е една много сложна система, която следи водоносните хоризонти под платото Наска”, обясни проф. Климент Найденов, декан на Геолого-географски факултет на СУ, председател на „Explorers club Bulgaria”.
Маймуна, паяк, хуманоидна фигура, приличаща на астронавт и десетки писти. Всички те направени по един и същ маниер - с широчина 1,3 5м и дълбочина на браздата между 40 и 50 см.
„Една още по-нова теория е, че шаманите там са изпълнявали обреди. За мен е карта на георгафия на духа”, казва проф. Климент Найденов.
На пазара
И днес по пазарите в Перу може да се срещнат всичките видове боб, царевица и картофи. С проф. Климент Найденов от „Explorers club Bulgaria” и световният пътешественик и екскурзовод Кристи Мартинова влизаме в един такъв пазар. На него има от всичко и по много - от листа от кока до плодове, които никога не сме чували.
Вярвате или не традицонна храна в Перу е морското свинче, или печено, или пържено.
Изригващ вулкан
Екипът на NOVA потегли отново към високите върхове на Андите. Там вулканите са толкова много, че трудно се различават от многохилядните върхове и кратерите. А само за няколко минути, през които са там, имаха възможност да наблюдават и зрелищна гледка - вулканът Сабанкая, който се намира на 5980 метра, изригна два пъти.
Освен планинските върхове, платата са осеяни с по-малки такива. Още от древни времена всички, които минавали по пътеките във високите части на планината строяли така наречените апачетас - камък върху камък. Целта била да поискат милост от божествата на планината.
Величественият кондор
Още от незапомнени време каньонът Колка има своя покровител - величественият кондор. Тези птици са по-големи отколкото си представяте. Когато погледнете нагоре и я видите, може и да си помислите, че виждате обикновена птица. След малко взиране всъщност ще разберете, че това е едно огромно животно и се намира много по-далеч.
Хиляди туристи се стичат до специалните площадки в каньона, но малцина са щастливците, които успяват да ги видят.
Рубрика на NOVA в партньорство с Explorers Club Bulgaria.
Цялото пътешествие на Иван Кънчев в Перу гледайте във видеото