Снимка: iStock
Те настояват за видят проектобюджета за 2025 г.
Работещите бедни у нас са се увеличили с 50% за последните няколко години. Лошата равносметка на синдикатите идва на фона на обсъждането на бюджета за догодина. Според профсъюзите за нормален живот на един човек у нас са необходими 1500 лева месечно.
Данните показват, че така наречените „работещи бедни” у нас през 2008 година са били под 8 процента. Броят им не само се запазва, но върви стремглаво нагоре. За да стигне до почти 12 на сто през миналата година. Синдикатите посочват, че дори заложеното увеличение на минималната работна заплата от 1077 лева няма да е достатъчно, за да покрие нуждите на хората. Според статистиката – близо 48 на сто от домакинствата у нас живеят под линията на бедност.
За 27-годишния Мерт работата като кинезитерапевт в една от варненските болници носи доход, близък до минималната заплата. "Работещ беден. Така изглежда. Аз не се определям като беден, но ако продължавам да работя на тази заплата…това показват нещата!", заяви Мерт.
Пътят към еврозоната: МФ очаква България да покрие критерия за инфлация до края на годината
А за да не се определят като „работещи бедни”, хората като Мерт трябва да получават поне 1 500 лева на месец, изчисляват синдикатите. „Не брутна заплата. За да може човек да се чувства нормално. Не говорим за скъпи стоки и услуги! Дори и при 1077 лв. за догодина - реалната нетна сума ще бъде под 900 лв. Тоест това е прекалено ниско, за който и човек да оцелява!”, категоричен е главният икономист на КТ „Подкрепа“ Атанас Кацарчев.
„Това, което виждаме – 62% сме под заплата за издръжка и 550 хиляди души работят за заплата под 1000 лева! Тоест 1,4 млн. души не получават заплата за издръжка”, подчерта президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Пътят на минималното възнаграждение до жизнения минимум нараства с малко над процент на година, посочиха още от профсъюза. „Което означава, че за да стигнеш жизнен минимум трябват 30 години при сегашната формула на изчисляване на минималната работна заплата”, заяви Кацарчев.
Синдикат „Образование“ на КТ „Подкрепа“ настоява за увеличение на заплатите от 2025 г.
„Минималното, което очакваме да видим в бюджета за следващата година и сме коментирали с финансовия министър, е минимална заплата от 1077 лв. и ръст на възнагражденията в бюджетните системи с поне 10%. Има откъде да се намерят парите, без да вдигаме данъците. Ако върнем ДДС на 20% за всички, това са 500 млн. допълнително”, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Ако не получат необходимия според тях минимум в план-сметката на държавата за догодина, синдикатите очакват протести. "Този, който не получи - да излезе на улицата. И хората ще имат право! Защото балансът е възможен!", заяви Димитров.
"Всичко в момента се хвърля във въздуха – нищо черно на бяло. Но ако има замразяване на заплати, със сигурност ще се предприемат крайни действия”, подчерта Кацарчев.