Цифровизирането на книгата ще направи много по-лесно изследването ѝ в бъдеще

Все повече исторически документи се дигитализират. Преди изобретяването на печата, книгите били истински съкровища, ръчно написани резервоари на знания, пазени за малцина привилегировани, разказва репортаж на "Дойче веле". 

Изкуственият интелект и дигиталните технологии навлизат в учебния процес

Векове след като са написани, безброй изследователи по цял свят продължават да се учат от тези уникални свидетели на миналото. Една от книгите – „Часословът” на Адалберт Саксонски от края на 15 век, се състои от близо 900 страници, с молитви и други християнски текстове. Петра Освалт и Бетина Драйс внимателно поставят античния том на специален скенер с висока разделителна способност. Цифровизирането на книгата ще направи много по-лесно изследването ѝ в бъдеще. Това ще означава по-малко усилие за експертите и по-малко износване на крехкото съкровище. 

Как хората в древността са успявали да осигурят вода в сухите райони

„Сега, ако искате да видите книгата, трябва да извадите този индивидуален ръкопис от трезора, от студена кутия в хладилна стая и да я прегледате на специална работна станция“, обясняват специалистите.

Видеото е част от предаването „Проект Бъдеще“ на „Дойче веле“, което се излъчва всяка събота от 21.30 ч. по NOVA NEWS. Не пропускайте материалите на „Дойче веле“ и в ефира на „Събуди се“ по NOVA всеки уикенд. 

Редактор: Весела Веселинова