Парите бяха увеличени, но с по-малко от исканото

Голямата конференция за климата приключи успешно след много премеждия. Близо 200 държави се договориха в столицата на Азербайджан - Баку, за основните рамки на финансиране на проектите за борба с климатичните промени. Посочената сума е 300 милиарда долара на година до 2035-та. Това е увеличение на парите, които досега бяха обещали богатите страни. 

Байдън нарече "историческо" споразумението, постигнато на COP 29

В същото време помощта е по-малка от заявената от по-бедните държави. Преговорите минаха през драматични момент, включително демонстративно напускане на залата на представители на повече от 70 страни. Въпреки притесненията че ще отпадне, беше запазена важна част от текста, приет на миналата голяма конференция. Там за първи път беше написано, че светът целенасочено ще се откаже от изкопаемите горива. 

Климатични промени: Спор между богати и бедни страни за 1300 милиарда долара 

Въпреки аплодисментите, с които беше посрещната сделката, някои от най-големите държави в света не смятат, че е направено достатъчно. Индия нарече споразумението "оптическа илюзия". Нигерия определи договорената сума като "виц". Точно държави като 220-милионната Нигерия, която е голям производител на петрол, имат нужди от големи инвестиции отвън, ако искат да модернизират икономиката и да намалят замърсяването. Договорените пари изглеждат много. Богатите страни ще дават 300 милиарда долара на година до 2035-та. Парите ще бъдат за програми и инфраструктура за намаляването на зависимостта от изкопаемите горива. Развиващите се страни твърдят, че сумата трябва да е 4 пъти по-голяма.

Редактор: Весела Веселинова