Ситуацията става все по-тревожна, казват експерти

Пакистанците се задушават от токсичния въздух. Със студеното време и понижаването на температурите идва и лошото качество на въздуха, като то достигна опасни нива. Експертите казват, че проблемът, който продължава да се връща всяка зима, ще се влошава с времето, предава Voice of America (VOA). С настъпването на зимата големи части от Пакистан се обгръщат от токсичен смог – смесица от мъгла и опасни замърсители, която вреди на очите, гърлото и белите дробове, принуждавайки мнозина да постъпят в болница. 

Башир Ахмад е един от гражданите, потърсили спешна помощ. „Вече имах здравословни проблеми. Когато пристигнах в Лахор, стана още по-зле заради замърсяването на въздуха", казва Ахмад. 

Индекс на качеството на въздуха или AQI над 300 прави въздуха опасен за дишане. Градовете в най-гъсто населената провинция Пенджаб, Индия, преминаха тази граница няколко пъти.  Рекордното замърсяване накара властите временно да затворят училищата, да ограничат дейностите на открито и да накарат държавните служители да работят от вкъщи.   

„Това води до застой в икономиката. Децата не могат да ходят на училище. Авиокомпаниите не могат да работят. Влаковете спират 30 минути преди да стигнат Лахор за часове. Това е може би най-лошата криза, пред която сме изправени“, казва Али Шейх, експерт по околната среда. 

Нискокачественото гориво в превозните средства отдавна е основният причинител на целогодишното замърсяване на въздуха в Пакистан, следван от промишлените емисии и изгарянето на отпадъци. Проблемът става по-видим през зимата, тъй като студеният и тежък въздух улавя замърсителите близо до земята. „В столицата Исламабад хълмовете Маргала едва се виждат. Градът се намира на границата на Пенджаб и Хайбер Пахтунхва - двете провинции, които са най-засегнати от смога. Натовареният с прах и замърсители въздух кара планините да изглеждат сиви“, казва Шейх.   

Заради мръсния въздух: Училищата в Ню Делхи преминават към онлайн обучение

В Националния оперативен център за извънредни ситуации на Националния орган за управление на бедствия в Исламабад експерти прогнозират, че кризата ще се влоши. Показанията за качеството на въздуха варират значително, но Шейх казва, че тенденциите в данните за изменението на климата сочат тревожно бъдеще. Той допълва, че Пакистан се нуждае от дългосрочни решения, а не временни ограничения.

Служители по околната среда на Пенджаб съобщиха, че в провинцията се въвежда 10-годишен план за намаляване на смога. Здравните власти посочват, че медиците са лекували над 1,8 милиона пациенти с респираторни заболявания от средата на октомври. Все пак малцина носят маски въпреки правителствените заповеди.   

Дишането на токсичен въздух намалява продължителността на живота в Пакистан с почти четири години, според индекса за качество на живота на Чикагския университет, посочват от VOA.

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America, vesti.bg