Снимка: iStock
Изследователи са открили древни кости на четириногите
Учени от Университета на Аризона, Университета на Аляска и други изследователски институции са открили, че кучетата и техните предци са започнали да установяват близки отношения с хората в Америка преди 12 000 години. Това откритие е направено въз основа на археологически разкопки в Аляска и публикувано в списанието Science Advances.
Женските кучета имат повече изисквания към стопаните си
Изследователите са открили кости, принадлежащи на древни кучета, което предполага, че процесът на взаимодействие между хора и кучета е започнал много по-рано, отколкото се смяташе досега. Находките включват кости, които предполагат, че са първите примери за близки взаимоотношения между хора и кучета в Северна Америка. Радиовъглеродните техники бяха използвани за точно датиране и анализ на тези находки. Този подход позволи да се установи възрастта на костите, открити в археологическите слоеве, и да се потвърди техният произход.
Силата на обонянието: Как пчели и кучета могат да откриват рак
По-конкретно, установено е, че пищяла на куче, намерен през 2018 г., е на 12 000 години. Изследователите анализираха и челюстта на куче, намерено през 2023 г., и установиха възрастта му на 8100 години.
Химическият анализ на костите показа, че животните най-вероятно са яли риба, което е необичайно за кучетата в този регион, тъй като те обикновено ловуват сухоземни животни. Този факт предполага, че кучетата може да са били зависими от хората за храна, както се вижда от наличието на протеини от сьомга в костите им.
Проучването установи също, че кучетата може да са опитомени от хората, за да изпълняват различни функции, като охрана и помощ при риболов. Палеонтологичните данни са довели до заключението, че древните кучета в Аляска са имали специфична връзка с хората, което може да е един от факторите за ранното им опитомяване. В допълнение, тези находки могат да разкрият нови аспекти на миграцията и адаптацията на първите заселници на Америка, както и техните взаимоотношения с околната среда.
Редактор: Виктория Гетова