Инициативата е кръстена на мексиканско земноводно, известно със своите регенеративни способности

По последни данни 120 хил. украински войници са загинали в борбата с руската инвазия. Броят на ранените украинци е около 200 хиляди. Някои от оцелелите са загубили крайниците си. Те са изправени пред изтощителен път на възстановяване. Програма в Мексико им предлага подкрепа, предава Voice of America.  

Павло Найда е украински войник, който възстановява живота си, след като губи част от крака си в битка, близо до Бахмут, през август 2023 г. Преди войната работи като софтуерен разработчик, но след това се присъединява към украинската армия. Става пехотинец и преминава през обучения за работа с противотанкови установки, ракетни установки и безпилотни самолети. 

След като губи част от крайника си, пътят към възстановяването му го отвежда в Мексико, където се присъединява към проекта „Аксолотъл“ - програма, която помага на ранени украински войници.

Ветераните от войната в Украйна - живот с тежки травми и финансови трудности

Инициативата е кръстена на мексиканско земноводно, известно със своите регенеративни способности, и се ръководи от Илона Длужинска, основател на Асоциацията на украинската диаспора в Мексико. Асоциацията си партнира с украинското посолство и мексиканските медицински институции, за да предложи цялостна физическа и емоционална рехабилитация на войници като Найда. Днес той е съсредоточен върху адаптирането към протезата и това да се научи да ходи отново.

Специалисти като Рохас Варгас, който има богат опит в работата с пациенти от въоръжени конфликти в Южна Америка, помагат за създаването и поставянето на протези. „Разглеждаме биомеханично как ще компенсираме засегнатата или загубена част и след това подготвяме пациента да се адаптира към протезата“, обяснява Варгас. 

Живот под обстрел: Разкази на украинци за загубите и надеждите (ВИДЕО)

Програмата осигурява и развлекателни дейности, за да помогне войниците да се интегрират в мексиканската култура и да намерят радост в новите преживявания. Найда е открил любовта си към мексиканската храна, танцуването на салса и др.

Седем други войници също са участвали в програмата, като са получили протези и грижи, които са трудно достъпни в Украйна поради войната. Длужинска се надява, че програмата ще се разшири, за да помогне на повече войници като Найда да възстановят живота си, разказва VOA.

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America, vesti.bg