Снимка: Георги Димитров, NOVA
Те са против налагането на допълнителен данък върху добива на подземни богатства
Един от текстовете в Бюджет 2025 доведе до протест под прозорците на властта. Миньори се събраха на жълтите павета срещу идеята за нов данък върху добива на подземни богатства. Според бранша той ще доведе до масови фалити. До работниците и синдикалистите от КНСБ и КТ "Подкрепа" застанаха представители на работодателския бранш – минути преди да седнат на една маса с държавата в Националният съвет за тристранно сътрудничество и да търсят начин да спасят работните места на над 18 хиляди души.
Изчисленията на бранша показват, че за заплати годишно за около 18 хил. служители са необходими са необходими около 700 млн.лв. Данъкът от държавата би трябвало да им струва 900 млн.лв. Всички заплати са заложени на карта.
Много от дружествата за добив на подземни богатства поставиха работата си на пауза. „Това, което е заложено в Бюджет 2025 г., не кореспондира с нормална европейска държава. Облагането, което се предвижда е над 10 пъти”, казаха протестиращи.
Бюджет 2025: Колко от предвидените в него параметри могат да се реализират?
С позиция „против“ излязоха и от Българската минно-геоложка камара. Според работещите в сектора такова решение ще постави компании под риск от фалит, съкращения на работни места и отлив на кадри. Както и ще направи миннодобивните предприятия неконкурентоспособни на другите в Европейския съюз, които нямат подобен вид облагане.
Макар и да не стигнаха до жълтите павета, работници от добивната фабрика "Каолин" стачкуваха пред най-близката община – Ветово.
След 4 часа разговори държавата, синдикатите и работодателите не постигнаха консенсус и поканиха четвърти участник в разговорите: самите протестиращи. "Разговорите с тях продължават. Ще предложим най-подходящия вариант, който да е приемлив и за двете страни – приемлив за бюджета и приемлив за бизнеса", каза финансовият министър Людмила Петкова.
Редактор: Мира Мирчева