Как се промени животът ни през 2024 година

2024 г. е новата най-топла в история и първата, в която повишението на средната температура на Земята е над 1,5 градуса, с което се надхвърля границата, заложена в Парижкото споразумение. Данните са на службата по изменение на климата по програмата „Коперник”.

„Вече не е новина да чупим климатични рекорди. През 2024 г. светът се изправи пред безпрецедентни климатични предизвикателства. Годината беше обявена за най-горещата откакто се водят статистически данни. Силно притеснително е, че за първи път превишихме температурите с повече от 1, градуса. Това беше целта на Парижкото споразумение за 2050 г. Мокрият сняг, климатичните обстоятелства - това е постоянен разговор във всички общества. Това показва, че светът не е готов да се адаптира толкова бързо, колкото се случват климатичните промени”, коментира експертът по климат и енергия Георги Стефанов.

Климатични промени: Спор между богати и бедни страни за 1300 милиарда долара

Като добра новина той отбеляза, че в края на ноември в срещата на ООН светът увеличи тройно парите за адаптация от 100 милиарда на година на 300 милиарда.

„Това е признание, че имаме глобален проблем, за който парите са недостатъчни. Не успяваме да преодолеем добре е – по-амбициозни цели и по-бързо намаляване на емисиите”, каза Стефанов.

По думите му България попада в климатичния пояс, в който ще е жертва и на дълги засушавания и на буйни валежи. „Нямаме готовност да посрещнем крайностите”, коментира Стефанов.

Повече гледайте във видеото. 

Редактор: Ина Григорова