Снимка: iStock
Собственикът на засегнатия животновъден обект подлежи на обезщетение
От Българската агенция по безопасност на храните обявиха, че са приключили проверката по случая с животните в село Сигмен. Допълнителните лабораторни изследвания са потвърдили наличието на заболяванията Меди-Висна и Ку-треска, но не и на чума по дребните преживни животни, съобщиха от БАБХ.
Oвцевъди в Карнобатско твърдят, че животните им са нелечимо болни, БАБХ отрича
До разрешаване на ситуацията се стигна след проведена на 31 декември среща между собственика на животновъдния обект и членовете на експертния съвет, сформиран по инициатива на изпълнителния директор на БАБХ. На нея беше взето решение да се извършат допълнителни изследвания и обследване на стадото. По време на целия процес от Агенцията уточняват, че са срещнали разбиране и пълно съдействие от страна на собственика на фермата.
Животните в стопанството са изследвани за: шап, шарка по овцете и козите, чума по дребните преживни животни. Взетите проби от стопанството в Сигмен са отрицателни за тези заболявания. Извършени са допълнителни изследвания за скрейпи, ентеротоксемия, пастьорелоза и листериоза, като резултатите също са отрицателни. БАБХ е препоръчала на собственика да се направи изследване на животните за Меди-Висна като част от официалния контрол. Взетите проби за заболяването са показали положителен резултат.
Протест и блокада край Карнобат заради болното стадо овце в село Сигмен
Представители на БАБХ, Министерството на земеделието и храните (МЗХ), Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ), Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) и Тракийския университет са посетили стопанството на 10 януари (петък) и са взели проби за изследване на различни заболявания. На база тестовете са отхвърлени заболяванията: шап, шарка по овцете и козите, чума по дребните преживни животни, скрейпи, ентеротоксемия, пастьорелоза и листериоза. Потвърдено е заболяването Ку-треска в стадото, уточняват от БАБХ.
Съгласно чл. 47 от Закона за ветеринарномедицинската дейност е издадена заповед за обявяване на заболяването и предприемане на мерки за неговото ликвидиране.
Собственикът на засегнатия животновъден обект подлежи на обезщетение съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност за ликвидиране на огнището на Ку-треска, тъй като това заболяване е посочено в заповед на министъра на земеделието и храните.
Редактор: Георги Генов