В Италия и във Франция има дългосрочни договори на по-ниски цени, обясни той

„Да се подготви подходяща норма за пазара на ток, която да даде предвидимост за бизнеса в България”. Това призова председателят на УС на АИКБ Васил Велев в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS, след като на пресконференция работодатели и синдикати обясниха, че няма да протестират на 15 януари заради липсата на компенсации на цената на тока за бизнеса.

„Трайното решение е промяна на дизайна на пазара. Това е особен вид стока и тя не може да се подчинява на принципите на борсовата търговия на акции или на плодове и зеленчуци. Докато се реши глобално за Европейския съюз този въпрос, държавите в ЕС се спасяват поединично”, заяви Велев.  

„Пазарът на електроенергия в ЕС е с първоначално сбъркан дизайн. Имаше опити да се поправи тази грешка, но не се стигна до решение”, каза Велев. Той сравни пазара на ток в САЩ, който е по-урегулиран. Представителят на работодателите даде примери с Италия, където по думите му има 3-годишни договори на цена 60 евро – това е под 120 лева, ние се борим за праг от 180 лева на мегаватчас. Във Франция има директни договори за индустрията от атомните им електроцентрали на цена 48 евро – това са дългосрочни договори. Ние пазаруваме от пазара „Ден напред” и не знаем утре или вдругиден каква ще е цената. Това внася несигурност”, каза Велев.

Работодателите отлагат насрочения за 15 януари протест

В очакване да има обезщетения за цената на тока за производството, той припомни, че работодателите са разговаряли с депутати от всички парламентарни групи. „Срещнахме се със 193 народни представители и те поеха ангажимент да запазят в закона текстовете, които позволяват компенсация за цените на тока. Разговаряхме да има прагове или ситуации, при които автоматично се включва режим за компенсиране на цената на тока. В Закона за държавния бюджет са уредени за битовите потребители”, каза Велев.

Той обясни, че законът предвижда при екстрени ситуации да се превключва от свободен пазар на квазирегулиран – с прагове. „Разумно е, ако има горен праг, при който се компенсират потребителите, да има и долен за компенсиране на производителите на ток”, допълни Велев.

По думите му „колкото повече се бавим със Закона за бюджета за тази година, толкова повече извършваме увеличени разходи, но пропускаме да направим увеличени приходи, което ще разклати макроикономическата стабилност”.

Редактор: Весела Веселинова