Страната ни покрива инфлационния критерий само в един месец

България е на ръба да изпълни и последното изискване за влизане в еврозоната– това за инфлацията. Отклонението е само 14 пункта от процента. От Министерството на финансите не дават конкретен отговор дали при това минимално разминаване ще поискат извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка. По информация на NOVA, ако страната ни получи индикации, че може да бъде направен компромис по примера на Хърватия, правителството е готово официално да подаде документи.

Юлия Попова е собственик на механа в Банско. Тя не се плаши от еврото, но отсега е наясно, че браншът няма как да мине без обвинения, че при смяната на валутите закръгля в своя полза.

„Кръчмарят винаги закръгля нагоре. Майтапя се. Много е трудно да се работи с малки единици. Естествено, че закръглянето трябва да е като общото правило. Когато е до 5 се закръгля долната цифра, когато е над 5 се закръгля горната. Кюфтето в евро ще е просто кюфте в евро”, заяви Юлия Попова, собственик на механа.

Икономист: През следващите 2-3 години няма да покрием техническите критерии за еврозоната

България вече чу „не" от Брюксел миналото лято заради високата инфлация. Парламентът разпореди на правителството в двуседмичен срок, след като поскъпването влезе в рамките на еврозоната, да поиска извънредни оценки. Според експерти страната ни сега може да поиска да бъде оценена.

„Дори в момента да се изготви доклад - една държава е достатъчна да се извади, това е Литва, която има най-ниска инфлация, и тогава ние бихме отговорили на критерия”, обясни Петър Ганев, ИПИ.

И досега се е случвало да се правят подобни компромиси при вземане на решение дадена страна да бъде допусната в еврозоната. Не е ясно обаче дали ако отложим искането за извънредни оценки, през януари инфлацията няма да се окаже значително по-висока.

Димитров: Това, че цените ще скочат след влизането ни в еврозоната, са празни приказки

„Ако изпуснем този прозорец, това вече означава доклад в края на годината… дори редовен доклад през 2026 година. Вече отиваме на съвсем друга динамика”, подчерта икономистът.

Стои обаче въпросът дали ЕК и ЕЦБ биха дали зелена светлина за въвеждането на единната валута у нас сега - при положение, че покриваме инфлационния критерий само в един единствен месец. На този фон в Банско се надяват преди да дойде моментът да се разплащат с евро, държавата да е направила добра разяснителна кампания.

„Очакваме да знаем предварително какви ще са цените и как ще се променят - на хранителните продукти, на текущите ни разходи”, заяви Юлия Попова.

Репортер: Виктория Бочевска

Редактор: Станимира Шикова