Рубрика на NOVA в партньорство с Explorers Club Bulgaria

В новия епизод от рубриката „Непознатите земи“  репортерът на NOVA Мартин Керефейски, заедно с Explorers Club Bulgaria, се отправя към Виетнам. Това е едно приключение от дълбините на Южнокитайско море до сърцето на джунглата и по земите на отдавна изчезнали цивилизации. Виетнам е дом на повече от 50 етноса с различни култури, уникална природа и много усмихнати хора.

СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК

Отлитаме на 9 000 километра от България. С учените от Explorers Club Bulgaria се озоваваме 5 часа напред в бъдещето. Пристигаме в столицата на Виетнам Ханой- град на повече от 4 000 години. Това е типичният азиатски мегаполис. С население от над 10 млн. души, той съчетава забързания живот, небостъргачите и натоварения трафик С традициите на Виетнам, живописните пазари и историята на комунистическата партия, която и до днес е начело на страната.

Първата ни спирка е храмът на литературата "Ван Миу" - най-старият университет във Виетнам, построен преди хиляда години в чест на Конфуций. Тук благородниците били подлагани на специален изпит, воден лично от императора, но лекциите в многовековните сгради продължават и днес. Макар и далеч от типичната студентска възраст випуск 2024 облече тогите, за да покаже, че в днешни дни образованието във Виетнам е изключително важно.

„Непознатите земи”: Тайните на Боливия - Солни равнини, пазар на вещици и най-голямото водно огледало (ВИДЕО+ГАЛЕРИЯ)

Но храмът на литературата привлича и ученици и студенти от цялата страна и по друга причина."Предстои ни състезание по маркетинг и сме тук, за да се помолим за успех.  Много студенти често идват тук преди важен изпит или в началото на учебната година. Вярваме, че така ще имаме късмет и ще получим високи оценки", разказва 20-годишният студент Сунай. 

Далеч от хармонията на храма откриваме и душата на Ханой. Пъстрите пазари на Изтока разкриват духа на Азия- хиляди аромати, цветове и местни, които са готови да се пазарят с часове за цената, за да те убедят, че именно тяхната стока е най-добрата.

"Намираме се на пазара на подправките- един от най-живописните в Ханой. Тук могат да се намерят най-различни кулинарни изкушения и чудеса. Сушени скариди и всякакви подправки. Това например е бамбук, който се използва в специални техни рецепти. Така че изкушенията са безкрайни и са радост за окото и за сетивата", разказва Мая Тунева, Explorers Club Bulgaria.

„Непознатите земи”: 200 километра през Индийските Хималаи (ВИДЕО+СНИМКИ)

На пазара на подправките, Нгуен Ти Дин ни показва старата рецепта за супата "Фо бо", едно от най-известните ястия във Виетнам, задължителна част и от традиционната закуска. Но деликатесите не свършват до тук. На пазара виждаме още костенурки, малки змиорки, сушена риба, скариди и купища подправки от цялата страна. 

"Бо кет" е основна съставка на шампоана, който и до днес е тайната на виетнамките за копринена коса. Освен него обаче, виетнамските пазари изобилстват от тропически плодове като личи, папая, портокали със зелена кора и кралят на плодовете дуриан - с уникален вкус, но и уникална миризма, която го прави забранен за внасяне в самолети и дори хотели. Но виетнамската кухня е известна и с един особен деликатес- кучешкото месо. За него ни разказва Хари, управител на ресторант в центъра.

"Преди хората доста често ядяха кучешко месо. Сега обаче това е много рядко срещано, особено в големите градове. Правителството просто каза “спрете да ядете кучета”, но аз все още знам няколко ресторанта в Ханой, които предлагат кучешко месо на скара, варено или пържено.Преди съм го опитвал, но вече не ям. Хората, които опитват за първи път, мисля, че го харесват. Различно е от другото месо", твърди Хари Лий, управител на ресторант в Ханой. 

„Непознатите земи”: Хилядолетната история на туарегите (ВИДЕО+СНИМКИ)

През 2018 година правителството забранява кучешкото месо в Ханой и част от големите градове, за да не разваля репутацията на Виетнам пред туристите, но и за да предпази местните от редица болести по уличните животни. Така кучешкото и котешкото месо постепенно изчезват от виетнамската кухня.

Шок за туристите обаче се оказва не кухнята, а трафикът. Едно от основните предизвикателства във Виетнам е предвижването, защото по пътищата се движат над 60 милиона скутери. Само в Ханой те са повече от 3 милиона. На пътя важат правилата на джунглата- оцелява не най-силният, а този, който най-бързо се адаптира, защото пешеходните пътеки са само за украса. 

Рубрика на NOVA в партньорство с Explorers Club Bulgaria. Цялото пътешествие гледайте във видеото.