Снимка: istock
ИПИ излезе със заключения от изследване
За 15 от 20-те професии, за които са заявени най-големи потребности, професионалното образование подготвя малко под 1% от приема или никакви кадри. Бизнесът търси строители и шивачи, а професионалното образование предлага ресторантьори и икономисти. През 2024 г. около 2/3 от работодателите имат затруднения при намиране на търсените хора. Това са само част от заключенията на Института за пазарна икономика по данни за връзката между професионалното образование и нуждите на бизнеса.
Старши икономистът в ИПИ Зорница Славова и ръководителят на Националния център за оценка на компетенциите към Българска стопанска камара Томчо Томов коментират темата.
Причините да бъде направено изследването, по думите на Славова, са две. „Първо най-важната - основната цел на професионалното образование е да свързва директно квалификация с пазар на труда. То дава професия на учащите, т.е. очаква се без цяла степен, като висше, да могат учениците да започнат работа. И второто нещо много важно е, че в настоящата учебна година 59% от учениците, осмокласниците, са в професионалното образование“, посочи тя.
Kои са най-търсените професии през 2025 година
„Първият проблем е свързан с определянето на какви са нуждите от обучението и определянето на приема в професионалните гимназии. Това е възложено на регионалните инспекторати по образование, които нито притежават капацитет, нито инструменти да могат да вършат това нещо. Това е изключително комплексен проблем. Той е свързан, не просто с администриране, пращане на писма какви потребности има или някакви заявки от работодатели, от институции и т.н. Необходима е база от данни“, допълни той.
Според данните в следващите 3 до 5 години разминаванията между нуждите на работодателите и кадрите на професионалното образование ще станат още по-сериозни, ако не бъдат взети мерки за сътрудничество между университетите и бизнеса.
Редактор: Камена Георгиева