Говори управителят на компанията
Икономическата война, която обяви американският президент Доналд Тръмп, продължава да тревожи света. Държавният глава на САЩ „изстреля” остро предупреждение към Китай в социалната си мрежа, като обяви, че ще наложи допълнителни мита от 50%, ако Пекин не се откаже от новите си ответни тарифи от 34% до 8 април. Митата, които Тръмп обяви за европейските страни, вече сериозно притесняват и българския бизнес.
Красен Кръстев е управител на предприятие за производство на компоненти за битовата, автомобилната и електронната промишленост. То е дъщерно на голяма германска компания и в него работят около 200 души. Кръстев сподели как новите мита ще се отразят на работата му.
Тръмп: Европейският съюз се държи много, много зле с нас
„Ние сме насечено основно към експорт към САЩ. Имаме огромни притеснения как ще се развие целият казус, защото директно не сме засегнати, но частите, които произвеждаме, се изнасят за наши клиенти в Централна и Западна Европа. Те се влагат в автомобили, немалка част от които се изнасят към САЩ.Вече усещаме спад и несигурност в поръчките”, заяви управителят. По думите му основните страхове са да не се стигне до освобождаване на работници. „Бизнесът има нужда от ясни правила и перспективи, на които да базира своите планове. Липсата на яснота води до хаос”, подчерта Кръстев.
Какви стоки основно внасят САЩ от България
От датата на присъединяване към Европейския съюз България възприе и прилага изцяло Общата търговска политика на ЕС по отношение на вноса от трети страни. Това се отнася за Общата митническа тарифа и преференциалните търговски споразумения на ЕС, както и прилаганите антидъмпингови и защитни мерки.
Най-често внясаните български стоки са в САЩ са:
- Пътнически автомобили и други автомобилни превозни средства
- Нефтен газ и други газообразни въглеводороди- Въздухоплавателни превозни средства
- Нефтен кокс, нефтен битум и други остатъци от нефт
- Интегрални схеми и електронни микрокомплекти
- Предавателни апарати за радиотелефония, радиотелеграфия, радиоразпръскване; видеофони
- Автоматични машини за обработка на информация и техните единици
- Отпадъци и отломки от мед
За пътнически автомобили и други автомобилни превозни средства се прилага ставка от 10 процента. Това са едни от основните стоки във вноса ни от САЩ, съгласно предоставени данни на БТА от Министерството на икономиката и индустрията.
Останалите посочени са нефтен газ и други газообразни въглеводороди: въздухоплавателни превозни средства; нефтен кокс, нефтен битум и други остатъци от нефт; интегрални схеми и електронни микрокомплекти; предавателни апарати за радиотелефония, радиотелеграфия, радиоразпръскване; видеофони; атоматични машини за обработка на информация и техните единици; отпадъци и отломки от мед. При проверка в митническия модул се вижда, че към момента за тях са прилагани нулеви ставки.
Допълнителни мита
Американският президент Доналд Тръмп обяви на 2 април въвеждане на още ограничения по вноса в САЩ под формата на допълнителни мита, които се отнасят за всички стоки, с изключение на стоманата, алуминия и автомобилите, за които вече са въведени 25 процента мита. По отношение на всички държави членки на ЕС размерът на допълнителните мита по вноса в САЩ е 20 процента. При обявяването на мярката Тръмп посочи, че средните мита, с които ЕС облага САЩ, са в размер на 39 на сто. От Белия дом обявиха впоследствие, че лекарства, петрол и петролни продукти, дървен материал, мед, изделия от полупроводници ще бъдат изключени от реципрочните мита.
Колко коли внасяме у нас от САЩ
От Асоциацията на вносителите на автомобили коментираха за БТА, че внесените у нас коли от САЩ са не повече от 5 на сто от това, което виждаме по пътищата на България.
Какъв дял заема САЩ във външната търговия на България
Отново от данни на икономическото министерство става известно, че през последните няколко години САЩ заемат сравнително неголям, но устойчив дял във външната търговия на България с относителни тегла от порядъка на 2,5 на сто от износа на нашата страна и 1,2 на сто от вноса.
Повече гледайте във видеото.
Последвайте ни