Бившият шеф на дирекцията по вероизповеданията проф. Христо Матанов анализира вярата и религията

Според историка религията е нещото, което повечето от българите афишират, че притежават, докато вярата е по-дълбокото. В ефира на "Денят на живо" по NOVA NEWS той подчерта, че вярващите са тези, които приемат причастие или се изповядват.

„Поначало вярата на българина не е свързана толкова с Библията, колкото с битовата страна. Има етнографски аспект – не се пере, не се готви, не се зачева…”, обясни проф. Матанов.

 Религията е тясно свързана с политиката в историята на България, каза Христо Матанов и допълни, че и сега политиката играе роля. Даде пример с избора на патриарх Даниил, като изрази мнение, че той е поставеник на руската политика на Балканите.

Зрелищна заря за Великден в Бургас предизвика обществено недоволство

Бившият шеф на дирекцията по вероизповеданията припомни, че „страст” на старобългарски е „страдание”. В седмицата преди Великден се описват ден по ден страданията на Исус Христос, а  петък е денят , в който е разпънат и умира.  Той отбеляза, че неделя е върховият ден от страстната седмица, защото тогава Господ се появява на учениците си.

От гледна точка на политиката Матанов обяви, че в православния свят църквата винаги е била подчинена на държавата. „В католическия свят властта на църквата е наднационална, но в съвремието и там държавата е над църквата, но е възможно да бъде обратното”, каза историкът.  

Той обяви, че единението на църквата не е никак лесно начинание, защото календарът би трябвало само формално да разделя различните учения, но не е така. Процеси за обединение са били инициирани многократно през вековете, но никога не са били успешни. Проф. Матанов допълни, че православието почита повече Великден, отколкото Рождество.

Разпети петък е - Денят на Христовите страдания

По отношение на въвеждането на предмет „Добродетели и религии” в училище, професорът подчерта, че такъв ти обучение няма особени традиции у нас. Той е против да има вероучение в чист вид при децата, защото не всички са православни християни. Според него трябва да се дават основни познания по религии, но да не бъде налагано практикуване на вярата. Надява се да бъде приета някаква балансирана учебна програма. 

„Българите се сещат за религията само на великите празници. Ходенето в църквата беше масово в началото на демокрацията, сега има голям спад на интереса. Църквата трябва да бъде по-близо до хората и да се променя. Новият патриарх иска да я върне близо до хората. Ако е просто институция , няма смисъл от нея” заяви проф. Христо Матанов.