Снимка: iStock
Боян Стефанов и Георги Киряков коментират какви биха били проблемите при реализирането на такава идея
Идеята за дясно обединение зависи на какъв принцип ще бъде изградено то, както и какво ще е неговото ръководство, тъй като там винаги стават сблъсъците. Това каза политологът Георги Киряков в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS.
Политологът Боян Стефанов посочи, че българската десница след рухването на тоталитарния режим е дефинирана в голяма степен през антикомунизма.
„Петър Москов и Вили Лилков имат по-автентична представа за това какво е дясно от доста по-либерална партия като „Да, България!” или като ДСБ”, каза още той. По думите му от роеното на някогашното синьо се появяват лидерски проекти, а общността периодично се преучередява и превъплъщава.
„Синя София“ предлага дясно обединение в Столичния общински съвет
„Проблемът е кой влиза в тази десница. И какво като се обединят? Това ще промени ли резултата на десницата? Или тази общност, безкрайно разбита от години, ще намалее още повече, или ще се прелее в други проекти? Или ще търси нова дясна партия, в която да нямат място старите лица? „Спаси София” ще бъде ли част от тази десница? Много въпроси има, свързани с това дясно обединение”, каза Киряков.
Той счита, че представата е идеалистична, звучи добре, но реализацията ще бъде изключително трудна, тъй като става дума за хора и партии, които през годините са се карали, разделяли, събирали и частично са успявали, но без да успеят да изместят ГЕРБ от това дясно.
"Да, България" избра двама съпредседатели
Стефанов смята, че „Демократична България” и партиите в нея са по-жива и хомогенна градска общност, а от „Продължаваме Промяната” са успели да включат повече хора от провинцията – с по-неясен политически профил. Той обаче допълни, че това, което е разделило старата десница на партии с градска и провинциална характеристика е, „естетическият профил на градския избирател, смятащ себе си за десен”.
„Ако това, което се случва в публично говорене или предложение за политики, не е класно и лъскаво от тяхна гледна точка, те се бунтуват и обвиняват опонента или партньора си в провинциализъм, в ганьовщина и други. Ако не преодолеят това, са обречени да бъдат силни в градовете”, каза още той.
Киряков запита къде ще е мястото на ГЕРБ в тази конфигурация, тъй като партията има силни позиции извън центровете на големите градове.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина ПетроваПоследвайте ни