Снимка: iStock
Как изкуственият интелект помага на мошениците?
От януари 2023 г. до септември 2024 г. жертвите на телефонни измами в България са загубили над 3,5 млн. лв. През 2023 г. 65 български фирми са станали жертва на онлайн измами с подменен IBAN, довели до загуби за близо 11 милиона евро. Към декември 2024 г. Европейската прокуратура е имала 97 активни разследвания в България, свързани с финансови измами, като приблизителните щети надхвърлят 1 милиард евро. Кои са най-новите тактики на престъпниците коментираха Богомил Николов от „Активни потребители“ и Радомир Дуков, от Асоциация за предотвратяване на финансови измами в предаването „Социална мрежа“.
„Технологиите предоставиха много нови възможности за измами. Спомням си един славен български филм - "Господин за един ден", където имаше пътуващ измамник, който подведе Пурко, но за да стане това нещо той трябваше да дойде до неговото село. В днешно време измамникът може да е на друг континент, може да комуникира с вас на кристален български език и вие изобщо да не си дадете сметка за това. Да не говорим, че напоследък изкуственият интелект даде възможност и за копиране на глас с образ", смята Николов.
18-годишен и непълнолетният му брат хаквали профили в мрежата, за да мамят за пари
По думите на Дуков вече често има огледални сайтове, които са огледални на оригиналните. Николов от своя страна обясни как действа схемата.
„Значи продават ви нещо, за което вие плащате и след това никога няма да получите. Понякога става въпрос за 2-4 хиляди евро. Да кажем, резервирате почивка много изгодно за лятото. Влизате в перфектен сайт със снимки, всичко е автентично. Само, че собственикът на сградата, си и няма идея за това, че някой продава от негово име. И какво се получава? Вие си превеждате сумата през януари, защото е много изгодно и като стане време вече да отидете юли-август, се оказва, че няма сграда на този адрес”, твърди той.
Как да се предпазим от такива измами?
„Първо направете много добро онлайн проучване относно сайта, в който ще резервирате. Ако намерите същата оферта в аналогичен друг сайт, проверете контактите - имейл, адрес, телефонни номера. Не превеждайте пари на физическо лице. Ако го искат от вас, трябва "да ви светне лампичката". Къде ги превеждате, в коя държава, с кого си комуникирате”, поясни Дуков.
Гостите в предаването изразиха мнение, че е необходимо да има информационни кампании, които да са насочени към потребителите с цел превенция от измами.
Повече гледайте във видеото.
Редактор: Габриела ВинароваПоследвайте ни