Тези животни са застрашени от изчезване
Бракониерство, унищожени местообитания и замърсени води години наред заплашват морските костенурки по бреговете на Западна Африка. В малко градче, природозащитници водят неуморна битка за опазването им. И днес, благодарение на техните усилия, все повече костенурки се завръщат и вдъхват надежда за бъдещето на вида.
В крайбрежен африкански град в южната част на република Бенин, местни природозащитници патрулират плажовете нощем, за да защитят гнездящите морски костенурки.
"Една от вечерите наскоро имахме късмета да открием костенурка, дошла да гнезди, но за съжаление пристигнахме малко късно. Тя вече беше изкопала и снесла яйцата си. Ние обаче останахме, за да се уверим, че ще се завърне безопасно в океана", разказва природозащтинкът Карлос.
Рекорд: Над 700 000 костенурки гнездят на плаж в Индия (ВИДЕО)
Пет от седемте вида морски костенурки в света се срещат по западноафриканското крайбрежие, като използват плажовете му за гнездене, а водите — за хранене и миграция. Някога многобройни по бреговете на Бенин, техните популации отбелязват постоянен спад през последните две десетилетия.
"В един момент забелязахме, че рибарите са започнали да ловят костенурките за храна. Освен това събираха и яйцата им, за да си правят омлети у дома. С времето броят на костенурките, които идваха да гнездят по крайбрежието, започна да намалява. Решихме, че трябва да направим нещо, за да ги опазим. В противен случай днес нямаше да има нито една костенурка, която да идва да гнезди тук", продължава Карлос.
Експертите предупреждават, че това не е единствената заплаха, пред която са изправени морските костенурки в Западна Африка. Бракониерството, унищожаването на местообитанията и замърсяването на водите с пластмаса също допринасят за проблема. Освен това изменението на климата и покачването на температурите нарушават баланса между половете на новоизлюпените костенурки и затрудняват успешното гнездене.
"Смятам, че днес виждаме все повече костенурки, които се завръщат. Когато една костенурка се излюпи на даден плаж, тя винаги се връща на същото място, за да снесе яйцата си. Предполагаме, че малките костенурки, които пуснахме на свобода преди 10–15 години, днес се връщат да гнездят тук", посочва Карлос.
И докато нощем екипите се борят за опазването на костенурките, работата не спира и през деня. Доброволци почистват плажа от пластмасови отпадъци, а ранените представители на вида биват лекувани в местния резерват.
Последвайте ни