Шестте линейки, изпратени в Кочани, получиха фишове за превишена скорост
Стотици фишове за хиляди левове получават линейките на Спешна помощ в столицата за година. Причината - специалните автомобили се засичат като обикновените, независимо от светлинната звукова сигнализация. Плащат ли се тези фишове и защо има адреси, до които и най-новата линейка на София не може да стигне?
Само за 2024 година линейките на Спешна помощ в София са получили 600 фиша за превишена скорост, а от началото на тази година фишовете до момента са точно 252. В случай, че от Спешния център не пишат възражения - трябва да бъдат платени. Затова от там настояват или за промяна в закона, или за намаляване на административната тежест, защото и без това хората са малко.
За нуждите от спешна грижа в София са нужни най-малко 80 екипа за 12-часова смяна, а в момента работят между 10 и 12 на дежурство.
На фона на това новата линейка не успява да влезе в малките квартали на столицата. Каква е причината и как преминава едно спешно дежурство?
„Тук виждаш смъртта в очите. Тук виждаш и живота как отново се връща” - с тези думи д-р Таня Алекова от Центъра за спешна медицинска помощ в София започва разговора си с нас на поредното дежурство.
„Очите, които никога няма да забравя са на едно младо момиче, 20-годишно, което беше с алергичен шок, доста тежко състояние и за щастие, успяхме да овладеем нейното състояние до болницата. И просто съм запомнила нейния поглед, когато ме попита: „Всичко ли ще бъде наред”, посочва Алекова.
Между 5 и 7 минути бяха необходими на спешния екип да стигне до първия сигнал за днес в покрайнините на София. Транспортирането до там става с новата линейка, дарена на спешния център.
„По-удобно е, има повече място за пациента и за манипулациите, които ни се налага да извършваме. Има квартали, в които е трудно да се влезе. Примерно такъв квартал е „Факултета” и не само. В центъра и другите квартали е по-трудно заради параметрите ѝ, но адресите се отсяват така, че да може линейката да стигне на места”, допълва лекарят.
Новата линейка се оказва по-голяма от останалите. Тя е по-удобна и за екипа, и за пациентите, но заради непочистени дървета и храсти, заради многото автомобили понякога в малките квартални улици се налага да спира на метър от колите, което допълнително затруднява работата на спешния екип.
„Аз не мога да нося носилката по половин километър нанякъде, трябва да спра максимално близо”, каза парамедикът и шофьор на линейка Марио Ангелов.
Макар да са коли със специален режим на движение, чиято бърза скорост спасява животи, линейките са обект на фишове и глоби за хиляди левове.
„Един от ярките примери е придвижването на нашите линейки от София до град Кочани, шестте линейки за превозване на пациентите бяха заснети със стационарната камера при село Багренци, Кюстендил, за което получихме фишове за скорост” , съобщи ръководителят на автобазата Радослав Георгиев.
Камери за скорост не отчитат специалните автомобили. Причината – разминаване или пропуск в закона. Затова от Спешна помощ пишат възражения.
„Доказваме с пътната книжка, която е попълнена и показва ясно номера на адреса. Просто апелирам да се намали административната тежест, защото сами разбирате, че обработката на 600 глоби с възражения е огромен ресурс“, допълни той.
Последвайте ни