Снимка: istock
По-рано тази седмица САЩ и Украйна сключиха споразумение за редкоземните метали
Директорът на геологическия институт при Българската академия на науките и геолог доц. Д-р Цветослав Георгиев коментира редкоземните метали на Украйна, за които по-рано през седмицата Вашингтон и Киев сключиха споразумение.
„Сделката е важна предимно от политическа гледна точка, имайки предвид военния конфликт в Украйна. От геоложка гледна не е чак толкова съществена, според мен. Много малко информация има за споразумението, то не е публикувано. Това, което проучих е, че става въпрос не за съществуващите находища, които се разработват, а за бъдещи проекти, които тепърва ще започнат – това обаче става бавно. Обикновено минават средно около 15-18 години докато започне да се проучва дадено находище и се отвори мината, след това още около 50 г., през които се изплаща инвестицията“, заяви той „Пресечна точка“.
САЩ започнаха подготовка за първа продажба на оръжие за Украйна
По думите му средно около 300-500 милиона до 1 милиард долара би струвало да се отвори мината.
„Американското правителство се активизира. В САЩ имат около 15 проекта, по данни от 2023 г., свързани с критичните суровини и почти всички от тях са в Африка. Там може би е най-перспективното място за неразработени находища“, обясни геологът.
Повече гледайте във видеото.
Последвайте ни