Киев се надява сделката да гарантира дългосрочна подкрепа за отбраната срещу Москва

След месеци на напрегнати преговори Съединените щати и Украйна подписаха споразумение, което ще даде на Вашингтон достъп до критични минерали и други природни ресурси в страната. Киев разглежда сделката като ключов инструмент за осигуряване на дългосрочна американска военна и икономическа подкрепа в конфликта с Русия.

Според украински представители подписаният в сряда документ е много по-изгоден за Украйна в сравнение с предишни версии, които според тях поставяли страната в подчинена роля и давали на САЩ безпрецедентни права върху нейните ресурси.

Вашингтон назначи нов временен посланик в Киев

Новото споразумение, което предстои да бъде ратифицирано от украинския парламент, предвижда създаването на инвестиционен фонд за възстановяване, който да служи и като механизъм за бъдеща военна помощ от САЩ.

Един от предишните варианти на сделката е бил на път да бъде подписан, но процесът е бил спрян след напрегнатата среща в Овалния кабинет между президента Доналд Тръмп, вицепрезидента Джей Ди Ванс и украинския президент Володимир Зеленски.

„Формирахме версия на споразумението, която предвижда взаимноизгодни условия и за двете страни. Това е споразумение, в което САЩ изразяват ангажимента си към дългосрочния мир в Украйна и признават приноса ѝ към глобалната сигурност чрез отказа от ядрено оръжие“, написа украинският министър на икономиката Юлия Свириденко във Facebook след подписването.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският държавен секретар Марко Рубио определи подписването като част от „много критична“ седмица за усилията, водени от САЩ, за прекратяване на войната. Министерството на финансите на САЩ също излезе с позиция чрез своя ръководител Скот Бесент: „Това споразумение ясно показва на Русия, че администрацията на Тръмп е ангажирана с мирен процес, основан на свободна, суверенна и просперираща Украйна в дългосрочен план“.

Какво включва сделката?

Споразумението обхваща достъп до минерали, включително редкоземни елементи, както и други ресурси като петрол и природен газ. Не се включват ресурси, които вече носят приходи на украинската държава – тоест потенциалните печалби ще зависят от бъдещи инвестиции. Няма изисквания Украйна да изплаща дълг за досегашната подкрепа на САЩ, подчертават украинските представители.

САЩ и Украйна подписаха историческо споразумение за природните ресурси

Украйна запазва пълната собственост върху ресурсите и ще определя какво и къде може да се добива. В текста на сделката са изброени 55 минерала, сред които титан, литий и уран, но има възможност този списък да се разшири.

Въпреки исканията на Киев, в документа няма изрични гаранции за сигурност срещу бъдеща руска агресия.

Какво представляват редкоземните елементи?

Това е група от 17 химични елемента, които са от съществено значение за множество видове потребителски технологии, включително мобилни телефони, твърди дискове, както и електрически и хибридни автомобили.

Китай е най-големият производител на редкоземни елементи в света, а както САЩ, така и Европа се стремят да намалят своята зависимост от Пекин – основния геополитически противник на Тръмп.

Сред тези елементи са лантан, церий и скандий, които са включени в споразумението.

Как ще функционира фондът?

Съгласно сделката се създава инвестиционен фонд за възстановяване, който ще се управлява съвместно от САЩ и Украйна. Американската подкрепа ще се осъществява чрез Държавната финансова корпорация за международно развитие, а фондът ще цели да привлече допълнителни инвестиции и технологии от американски и европейски компании.

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Украйна ще внася 50% от бъдещите печалби от държавните ресурси в този фонд, а САЩ ще допринасят с финансиране, техника и военна помощ – включително системи за ПВО.

Има ли шанс за постигане на стабилен мир в Украйна

Първите 10 години няма да се изтеглят печалби от фонда. Първоначално администрацията на Тръмп настоявала за сделка, в която САЩ да получат $500 милиарда от печалбите от минерали в замяна на военна подкрепа, но Зеленски е отхвърлил предложението: „Няма да подпиша споразумение, което ще изплащат 10 поколения украинци“.

Какво е състоянието на минната индустрия в Украйна?

Минната индустрия на Украйна е слабо развита заради остаряла регулация, липса на актуални данни за залежите и продължаващата война. Макар геоложката информация да е оскъдна, експертите оценяват потенциала като значителен.

Украйна притежава едни от най-големите залежи на титан и литий в Европа – ресурси, важни за индустрии като аерокосмическа, медицинска, автомобилна и производство на батерии. През 2021 г. минният сектор е генерирал 6,1% от БВП на страната и 30% от износа.

Около 40% от металните ресурси на страната в момента са недостъпни поради окупация от руските сили. Затова Киев смята, че в интерес на САЩ е да се развие останалата част, преди тя също да попадне под руски контрол.

Редактор: Румен Лозанов
Източник: „Асошиейтед Прес“