Как екипажите на противоминните кораби изпълняват мисиите си?

Празникът на храбростта днес отбелязват и екипажите на противоминните кораби към Военноморските сили на България. Те заслужават особено внимание, тъй като играят ключова роля в осигуряването на сигурността в Черно море.

Несъмнено сред най-важните формирования във военния ни флот са противоминните кораби, а България може да се похвали с пет такива.

„В момента акцентът е върху корабите, предназначени за участие в Черноморската противоминна група, която е създадена чрез разписването на меморандум между България, Румъния и Турция“, заяви командирът на трети дивизион противоминни кораби кап. I ранг Лъчезар Иванов.

А с оглед да действащата заплаха от плаващи мини в Черно море, мисиите които изпълняват специализираните кораби са от изключителна важност за сигурността в региона.

„Задачите на тези кораби, както и на екипажите, са огромни. Трудности се изпитват, защото заплахата е действителна“, обясни Иванов.

Но доколко е трудно откриването на плаваща мина?

„Предизвикателство е, защото невинаги можем да си избираме какво да бъде морето. Колкото по-лоши са хидрометеорологичните условия, толкова по-трудно е за нас“, подчерта командир на минен ловец Струма кап. III ранг Златан Златев.

Професия „войник“: За вдъхновението да служиш в Българската армия

В екипажите се включват само висококвалифицирани професионалисти, преминали през интензивни тренировки и обучения, които спрямо сегашната ситуация са по-мотивирани от всякога.

„Екипажът на моя кораб е доста мотивиран поради факта, че изпълняваме своите задължения и по този начин гарантираме суверенитета и защитата на териториалната цялост на нашата страна“, каза Златев.

„Всеки ден се сблъскваш с нови предизвикателства. Има какво да се научи, включително и нова техника и ново оборудване, но и това да работиш със силно мотивирани хора – професионалисти“, допълни старши лейтенант Иван Иванов от хидрографската служба.

А минните ловци са оборудвани със специализирана техника от най-висок клас, което ги прави незаменими в изпълнението на техните задачи.

„Това е подводен, автономен управляем апарат. Може да извършваме с него хидрологически изследвания на морското дъно, с цел картографиране, търсене на подводни обекти и откриване на миноподобни обекти също така в зависимост от модулите, които поставяме на него. Работната му дълбочина е до 1000 м“, отбеляза началникът на хидрографска служба кап. I ранг Николай Николов. 

А след като рисковите обекти бъдат локализирани, се пристъпва към унищожаването им. 
„За унищожаването на плаваща мина участват водолазни групи, които биват транспортирани с лодки и кораби, като самата мина се унищожава на място, чрез стриктно спазване на мерките за безопасност“, обясни Иванов.

„Ловци на лъжи”: Обявила ли е България военна мобилизация

От Военноморските ни сили отчитат, че от началото на войната в Украйна броят на унищожените плаващи мини в Черно море никак не е малък.

„От началото на конфликта са унищожени 19 мини общо от България, Румъния и Турция. България е унищожила шест“, уточни Иванов.

Сега екипажите, изпълнени с чувство за дълг, продължават да гарантират за нашата морска сигурност, а по повод Деня на храбростта и Българската армия от военния ни флот пожелават на всички военнослужещи и на техните семейства здраве, щастие и да бъдат отдадени на своята професия.

ВСИЧКО ЗА ТЪРЖЕСТВАТА ЗА ГЕРГЬОВДЕН У НАС ЧЕТЕТЕ ТУК

Повече гледайте във видеото.