Форумът се организира от евродепутата Емил Радев

Насилието над животни беше обсъдено днес на конференция в София, която беше открита от премиера Росен Желязков. Събитието е в отговор на разкритията за търговия със смърт на животни и онлайн разпространението на насилствени кадри. Обществото беше разтърсено от разкритията за гавра и убийства на животни срещу пари, които бяха заснемани и продавани в интернет от Габриела Сашова и Красимир Георгиев. Този случай доведе и до протести.

По време на форума бяха обсъдени и новите заплахи и ефективните решения в защита на животните. Събитието се организира от евродепутата Емил Радев. 

На международната конференция присъстваха още министърът на правосъдието Георги Георгиев, представители на ръководството на МВР, Главна дирекция „Национална полиция“, ГДБОП, Българска агенция по безопасност на храните, активисти от неправителствения сектор. От страна на прокуратурата участие взе и заместник градският прокурор на София Христо Кръстев.

С видеообръщения в конференцията се включиха и европейският комисар по здравеопазването и хуманното отношение към животните Оливер Вархеи и Томас Вайц, зам.-председател на Интергрупата за защита на животните в ЕП.

Завишават наказанията за изтезания на животни

„Единодействието на гражданско общество и държава е единствената гаранция да бъдат спрени тъмните импулси и на хората, и на технологиите“, заяви министър-председателят Росен Желязков на кръгла маса на тема: „Заедно срещу жестокостта! Нови заплахи и ефективни решения в защита на животните“.

Премиерът специално открои значението на законодателната рамка, свързана със защитата на животните и борбата срещу киберпрестъпността.

„Силата на един закон е в неговата ефективност, не в неговата радикалност. Затова трябва да мислим за доброто правоприлагане, не само за размера на санкциите“, посочи Желязков. Той припомни, че правителството вече има изработено законодателно предложение по темата и отбеляза, че въпросът е на вниманието и на Европейския парламент, като България също има свои представители в групата за защита на животните в институцията.

Наред с ролята на Министерството на правосъдието при изработването на законодателното предложение, премиерът Желязков открои и значението на работата на Министерството на вътрешните работи, включително в борбата срещу киберпрестъпността.

„Живеем във времена, в които информационните технологии се ползват и за достижения на човечеството, но се използват и за разрастване и стимулиране на тъмните страни на човешката душа. Неслучайно борбата с киберпрестъпността, особено в тъмните измерения на интернет, е една от големите задачи пред киберпревенцията, която изграждаме като капацитет в нашата страна“, добави Желязков.

Задържаха трима във Враца за разпространение на неонацистка, расистка и ксенофобска идеология

„Необходима е категорична непримиримост, нетърпимост и нулева толерантност в обществото към всички прояви на жестокост, включително и срещу животни, на банди от младежи, тръгнали да се правят на бабаити, на мутри, на хулиганстващи шофьори, на онзи, които упражняват домашно насилие. Навсякъде – насилието не може да бъде търпяно“, заяви и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов по време на конференцията. 

И.ф. главен прокурор подчерта значимостта на темата и заяви, че на насилието и на агресията следва да се гледа в по-широк контекст, тъй като в чести случи жестокостта към животни води на следващ етап и до насилие срещу хора. Той обърна внимание и на нуждата от специализация сред прокурорите и полицаите във връзка с разследването на насилие над животни, включително и във виртуалното пространство.

Борислав Сарафов заяви готовността на българската прокуратура да почерпи опит от европейските си партньори в борбата срещу всички форми и прояви на насилие, като посочи, че още в сряда ще се състои съвместно обучение на български и испански магистрати по темата за насилието в интернет пространството и киберпрестъпленията, което беше договорено през март т.г. при посещението му в Мадрид.

„Прокуратурата несъмнено е на страната на жертвите, тя представлява не просто държавата, а всеки гражданин. Ако има непримиримост, такава каквато видяхме през март т.г. след разкритията в Перник, към всяка друга проява на жестокост или хулиганство, ако институциите не биват охулвани ежедневно, а има уважение и толерантност, то това ще засили усещането ни за общност, за държавност и доверие в институциите, а оттам и за по-спокойно общество“, допълни Сарафов.

Редактор: Габриела Винарова