Те настояват и за промяна на политиката спрямо Сърбия

Повече от 20 членове на британския парламент призоваха за значителна промяна във външнополитическия подход към Сърбия след участието на президента Александър Вучич на военния парад в Москва на 9 май, предаде БГНЕС.

„Днес написах писмо до министъра на външните работи, с което поисках значителна промяна във външнополитическия ни подход към Сърбия, след участието на президента Вучич на военния парад в Москва на 9 май. Писмото беше подписано от 25 други парламентаристи“, казва в онлайн публикация членът на британския парламент Ема Люел.

В писмото се посочва, наред с други неща, че Сърбия под ръководството на Александър Вучич е засилила връзките си с руския президент Владимир Путин, „особено като единствената страна кандидат за Европейския съюз, която не е наложила никакви санкции на Русия въпреки ужасните престъпления, извършени срещу Украйна от 2014 г. насам“.

„Освен това, президентът Вучич се стреми да дестабилизира Косово, Босна и Херцеговина и по-широкия балкански регион, като работи в тясно сътрудничество с Русия на Путин, която се стреми да възпре пълномащабното си нахлуване в Украйна“, се казва в писмото на депутатите до британския външен министър, цитирано от РСЕ.

По време на управлението на Вучич Сърбия е регистрирала значителен демократичен регрес, с постоянни атаки срещу медиите, политическата опозиция и гражданското общество, както и широко разпространена корупция, което е допринесло за масови протести срещу неговото правителство през последните месеци, се добавя в него.

Последователните британски правителства непрекъснато подкрепят евроатлантическата интеграция на Сърбия с надеждата, че тя ще доведе до свободи, икономически просперитет, зачитане на човешките и гражданските права и ще отдалечи Сърбия от путинова Русия.

„Въпреки че някога това беше похвална цел, събитията от 9 май показват веднъж завинаги, че правителството на Вучич няма интерес да скъса връзките си с Русия, като същевременно активно насърчава ултранационалистическата, експанзионистична идея за „Велика Сърбия“, която рискува да върне Балканите в кървав конфликт“, се казва още в писмото.

Следователно, парламентаристите „изискват от правителството промяна на курса, започвайки с поредица от целенасочени санкции срещу президента Вучич, неговото правителство и сътрудници, и използвайки всички необходими дипломатически средства, за да насърчим нашите съюзници да последват примера им“.

„Ако не изпратим силно послание до сръбското правителство сега, рискуваме да засилим решителността на режима на Вучич и да не успеем да предотвратим колапса на крехката ситуация със сигурността на Балканите“, написаха депутатите в искане до британския външен министър.

Те също така подчертаха подкрепата си за „студентите, протестиращи в Сърбия, и гражданите, търсещи по-добро бъдеще за страната си, свободно от авторитаризъм и корупция“.

Руският президент Владимир Путин заяви на 9 май, по време на среща със сръбския президент Александър Вучич, че Москва „оценя независимия и суверенен курс на Сърбия в международните отношения“.

Двустранната среща между Путин и Вучич в Москва е първата им официална среща след повече от три години руската инвазия в Украйна. | БГНЕС

Редактор: Иван Петров