Преди няколко месеца най-леките пликове вече бяха обложени с такса от 15 стотинки...
От октомври всички ще плащаме по-скъпо за найлоновите торбички в магазините. Преди няколко месеца най-леките пликове вече бяха обложени с такса от 15 стотинки.
От есента обаче таксата става 35 стотинки и ще се прилага за всички опаковки. Това означава, че на пазара торбичките вече ще струват минимум 40- 50 стотинки.
По-скъпата такса се въвежда от Министерството на екологията и е с цел да ограничи търсенето и използването на тези опаковки. Ако до края на тази година налогът става 35 стотинки за една торбичка, догодина той ще бъде 45, а през 2014 г. – 55 стотинки. Според фирмите в бранша обаче, всичко това убива бизнеса им.
„Притеснителното е, че ако има потребителска такса, някой по веригата производство – консумация – потребление трябва да го плати в крайна сметка, което ще намали общото потребление", подчерта Румен Костов, управител на фирма за найлонови опаковки.
Дори само за половин година производителите на найлонови опаковки отчитат спад в продажбите си от 60 до 70 процента, след като бе въведена еко такса от 15 стотинки през лятото.
„С налагането на тази такса реално се прилага косвена забрана за торбичките, тъй като тяхната цена ще е толкова висока, че потребителите няма да ги купуват, което ще доведе до спиране на тяхното производство", обясни Антоанета Перникова, изп. дректор на Българска асоциация „Полимери".
Сега производството на пластмасови опаковки дава хляб на 3500 българи. Според браншовата организация те ще загубят работата си. Ресорният министър Нона Караджова обаче припомня, че преди година производителите са обещали система за обратно събиране на пликовете от населението. Реално това не е направено.
„Мисля, че отговорността за това е изцяло тяхна, тъй като ние дадохме шанс да измислят, да въведат система за обратно събиране. Тъй като не се постараха да се случи това, преминаваме към това, което бяхме предупредили преди една година", каза Караджова.
С или без продуктова такса у нас пластмасовите торбички често попадат не където трябва – в околната среда.
Министър Караджова изчислява, че ако българите се откажат изцяло от пластмасовите пликове и ползват само еко торби, семейният бюджет може да спести 330 лева през 2013 година и 400 лева през 2014 г.
Репортер: Димитър Лъжов