Тя се надява продажбата на картините й да помогне за консервирането на хижите на Маусън

През 1911-та година австралийският изследовател сър Дъглас Маусън отплава на научна експедиция, за да изследва Антарктида. Екипажът се сблъсква с многобройни трудности – от морски бури до заболявания.


Базата им се състои от няколко малки хижи, запазени и до днес заради ниските температури.


Колибите на Маусън са реликви в австралийската история.


Репортерът на ABC Ричард Глоувър ни запознава с една от най-известните художнички в Австралия, която се е посветила да запази това място в Антарктида.


„Не прилича на нито едно друго място, на което съм била. Няма нищо по-отдалечено от него" - разказва художничката Уенди Шарл. "В мига, в който влязох в колибите и в мига, в който слязох от кораба и стъпих на леда сред пингвините, беше едно от най-невероятните преживявания в живота ми. Не мога да се сетя за нещо по-невероятно”, спомня си тя.  


В Антарктида Уенди Шарп по-скоро документира историята, отколкото да създава изкуство, особено когато тя обрисува колибите, които две години са служели за базов лагер на Дъглас Моусън и екипът му от австралийската антарктическа експедиция преди 100 години.     


Уенди Шарп разказва за първите й стъпки на континента: „Очаквах да се развълнувам, но се оказа, че далеч по-вълнуващо преживяване, отколкото си представях. Стигнахме до хижите с хеликоптери и се оказа, че колибите са дървени. Това са едни хижи, поставени в бездната на безкрайното бяло. Когато влязохме вътре, все още имаше остатъци и спомени от тази първа експедиция преди 100 години. Имаше бутилки, стар роман, свещи в кутии, за да могат да четат хората тези романи в ъглите на хижата. Беше много интимно място. Чувстваш се така, все едно си се прокраднал в нечий дом и той всеки момент ще се върне”, допълва Шарл.


Тя се надява продажбата на картините й да помогне за консервирането на хижите на Маусън, защото те са изключително важна част от историята.


Още любопитни истории от целия свят ще ви показваме в предаването WORLD STORIES всяка неделна сутрин от 8.30 часа.