Едни от първите парашутисти разказват за опита си, придобит през Втората световна война

Българският парашутизъм ще отпразнува 68-ия си рожден ден утре (18 октомври).  


Втората световна война спомага за развитието на парашутизма у нас. Сега обаче съвременниците на тези събития се броят на пръсти.


Репортерът Николай Василковски и операторът Владислав Топчиев се сращнаха с една от малкото живи легенди, които помнят първите бойни парашутни скокове.


През 1942 г. полковник Никола Костадинов е сред първите 5000 желаещи да станат част от парашутното формирование. От тях обаче само 500 дъши преминават успешно изпитите.


Пионерите се обучават в Германия. По това време България не е имала оборудване и инструктори. Година по-късно въздушният ас прави първия си скок от самолет „Юнкерс 52”.


„Ако някой каже, че не го е страх при скок с парашут, да знаете, че не е искрен. Качваш се на самолета, закачаш си кукичката, излизаш на вратата, пускаш се надолу, отваря се парашута и чак тогава страхът изчезва”, разказва полковник Костадинов.


Паметна дата за българските парашутисти е операцията по овладяването на Скопие и Куманово през 1944 г. След 8-часова битка парашутистите пробиват укрепената Стражинска позиция. Загиват над 30 от тях, а ранените са около седемдесет.


Освен пролятата кръв през войната, българските парашутисти са записали три световни рекорда. Отново наш възпитаник е родоначалник на Израелските парашутни части.


Мисията на парашутиста днес е по-различна, обяснява майор Боцин от специалните части към Сухопътни войски. Времето обаче не може да изтрие мотивацията и спомените от първия скок: „Това е като първата любов, като първата целувка за мъжа. Това е нещо, което не се забравя”.


За да остане историята жива, ден преди големия празник полковник Никола Костадинов дари част от своя личен архив на Националния военно-исторически музей.


Повече по темата може да гледате във видеото.


Репортер: Николай Василковски