Най-потърпевши ще са развиващите се страни, съобщава списание „Нейчър”

Изпускането на метан в атмосферата, което се наблюдава северно от полярния кръг, може да нанесе щети за стотици милиарди щатски долари. Изследване, публикувано в списание „Нейчър”, твърди, че топенето на ледовете и затоплянето на океана неминуемо ще нанесе огромни финансови загуби най-вече на развиващите се страни.

 

Загубите ще бъдат нанесени от наводнения, повишаване нивото на световния океан, унищожена земеделска продукция и бури като тази, която опустоши източните брегове на САЩ миналата година. 

 

Учените са изчислили, че общата стойност на материалните щети ще бъде 60 трилиона долара.

 

Опасността идва от изпускания в северните ширини метан. Повишаващата се температура на замръзналата тундра освобождава съдържащия се в нея парников газ. Големи количества метан се съдържат и полуразтопените газови хидрати под световния океан. Учените са наблюдавали как затоплянето на морската вода освобождава огромни метанови мехури в атмосферата. Някои са с диаметър 1 километър.

 

Професор Гейл Уайтман от Университета Еразъм в Ротердам нарича този процес "икономическа бомба". Професорът призовава водещите страни в света да изработят обща стратегия за противодействие.