Управляващите призоваха Плевнелиев да не налага вето

Народните представители приеха на второ четене Закона за държавния бюджет за следващата година. Това стана на извънредно заседание днес, поредното, посветено на дебатите и гласуванията на Бюджет 2014.

 

Приходната му част възлиза на повече от 19 млрд. лева, заложените разходите са близо 9,9 млрд., а бюджетните трансферни плащания – почти  9,8 млрд. лева.

 

В пленарна зала управляващите за пореден път подчертаха социалния характер на бюджета и изтъкнаха основните му достойнства, а финансовият министър Петър Чобанов призова президента Росен Плевнелиев да не налага вето. Той обърна внимание на заложените стимули за рестартиране на икономиката и ускоряването на икономическия растеж, без това да е за сметка на фискалната стабилност.  

 

Министър Чобанов нарече приходната част амбициозна, но не надценена. Правителството ще се опита да я попълни чрез засилване на фискалния контрол и намаляване на административната тежест. Изпълнителната власт очаква и ръст на постъпленията от държавни такси.

 

Заложеният бюджетен дефицит за догодина остава под 1,4 млрд. лева. Държавните институции ще получат 95% бюджета си за 2014 г., а останалите 5% - ако не се превиши очакваният бюджетен дефицит. В същото време общините ще получат 100% от предвидените за тях средства.

 

Минималният размер на фискалния резерв към 31 декември 2014 г. ще е в размер на 4,5 млрд. лв., а максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет по реда на Закона за държавния дълг, ще е 4,4 млрд. лв.

 

По-рано днес депутатите намалиха размера на годишната партийна субсидия с 1 лев и през 2014 г. тя ще бъде 11 лева за всеки получен глас.