Корекцията на държавната сметка залага на увеличаване на бюджетния дефицит до 4% от БВП
В деловодството на Народното събрание тази сутрин са внесени законопроектите за актуализация на държавния бюджет за настоящата година както и за бюджета на Здравната каса, информира БГНЕС.
Припомняме, че в началото на октомври правителството гласува проект за актуализацията на хазната. Документът посочва, че планираните приходите за 2014 година са прекалено оптимистични, а направените разходи надхвърлят предвиденото. Затова корекцията на държавната сметка залага на увеличаване на бюджетния дефицит до 4% от брутния вътрешен продукт, или с повече от 1 млрд и половина над предвидения. Недостигът се увеличава и от проблема с банките от групата на КТБ.
Социалните партньори в Националния съвет за тристранно сътрудничество отхвърлиха предложената актуализация и се обединиха около тезата, че актуализация трябва да има, но в нея дефицитът трябва да не надхвърля 3%. Според служебния премиер проф. Георги Близнашки първата точка от работата на новия парламент трябва да бъде именно актуализацията на бюджета, тъй като само на тази основа могат да се търсят решения на редица проблеми в страната.
На база на извършените одитни проверки (назначени от служебното правителство) и изготвения обобщен доклад бяха идентифицирани сериозни проблеми и недостиг за финансиране на вече поети ангажименти за разходи в редица разпоредители с бюджет по държавния бюджет. Някои бюджетни системи са поставени в ситуация да не могат да изпълняват своите функции и отговорности след като разходните им тавани бяха намалени за последните четири месеца на годината. В МВР, например, където над 80 на сто от разходите се формират от разходите за персонал, се създава обективна невъзможност бюджетът за годината да обезпечи изпълнението на вменените му функции и отговорности. Проблемът в системата на министерството се изостря допълнително от приетия Закон за МВР, с който се предвижда увеличение на разходите за възнаграждения, материалното и социалното осигуряване за служителите, без в бюджета за 2014 г. на министерството да са планирани средства за тази цел.
Недостиг се очертава и при финансирането на социални плащания по бюджета на МТСП поради увеличения брой бенефициенти при осигуряването на социална закрила на най-уязвимите групи от населението, тези в неравностойно положение, както и за гарантиране подкрепата на децата и семейството.
Министерството на здравеопазването изпитва трудности за обезпечаването на необходимото финансиране на психиатричната помощ, хемодиализата, лечението на болни от ХИВ/СПИН, финансирането на спешната помощ, както и за финансово подпомагане на лечебни заведения за болнична помощ в отдалечени и трудно достъпни райони, в които липсата на здравни звена представлява сериозен риск за населението.
Средствата ще се преразпределят както следва: за здравноосигурителни плащания за лекарствени продукти за домашно лечение и диетични храни за специални медицински цели - 25 млн. лева; за здравноосигурителни плащания за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ - 10 млн. лева; за лекарствена терапия при злокачествени заболявания - 15 млн. лева; за здравноосигурителни плащания за болнична медицинска помощ - 50 млн. лева.
Средствата ще бъдат покрити с наличността в началото на 2014 г. по бюджетната сметка на НЗОК в размер на 100 248 хил. лв. За компенсиране на преразхода и за финансовата стабилност на системата ще се предприемат допълнителни мерки, свързани с контролните механизми на НЗОК, както и мерки по ограничаване разходите за лекарствени продукти.
Промяната се налага поради недостиг на средства в бюджета на НЗОК за 2014 г. към настоящия момент.