Снимка: ЕПА/БГНЕС
Известният Атомиум в Брюксел също е защитен с авторски права
Публикуването на снимки на Айфеловата кула например може да ни донесе доста неприятности. Причината са Законите за интелектуалната собственост на страните от ЕС, които могат да забраняват разпространението на снимки на обществени сгради.
"Ако направите снимка на Атомиума в Брюксел и я качите във Фейсбук, извършвате нарушение на авторските права", казва специалистът Димитър Димитров в интервю за сайта "ИЮ Обзървър", цитиран от БГНЕС.
Айфеловата кула е един от засегнатите паметници. Туристите могат да разпространяват дневни снимки на паметника, но не и нощни. Причината е, че авторските права върху конструкцията, проектирана от Густав Ефел и построена през 1889 година, вече не са в сила. Но различните му осветления са защитени с авторски права и права на марката. Тези права принадлежат на Компанията за експлоатация на Айфеловата кула, която трябва да даде разрешение предварително.
Случаят с Айфеловата кула не е единствен. Известният Атомиум в Брюксел също е защитен с авторски права. Снимката на тази 102-метрова структура, която се състои от девет стоманени сфери, е собственост на дружеството с идеална цел "Атомиум", което трябва да бъде консултирано преди разпространението на снимките. Позволява се само разпространение в частни уеб сайтове за нетърговска употреба и с ниска резолюция.
Сградите на Европейския парламент в Брюксел и Страсбург също са подложени на подобни ограничения. Разпространението на снимката в уеб сайтове може да означава нарушаване на авторските права и съответна санкция под формата на глоба.
През 2001 година ЕС публикува директива за хармонизиране на авторските права в информационното общество. Тя включва необвързваща клауза, според която могат да се правят безплатни снимки на архитектурни творби в обществени пространства. Тъй като клаузата е необвързваща, Франция, Белгия и Италия избраха да не я приемат. Поради това основните засегнати сгради са в тези страни. Нормите варират според страните членки. В България, Румъния и Словения могат да се правят снимки на обществени сгради, ако няма да се продават.
За сметка на това в останалите страни на ЕС като Германия, Великобритания и Холандия могат да се правят и споделят снимки на обществени сгради без никакво притеснение. Това право е известно като свобода на панорамата.