Това залага финансовото министерство в Бюджет 2015

Замразяване на минималната заплата и увеличение на пенсиите, но с по-малко от обещаното. Това залага финансовото министерство в Бюджет 2015, научи Нова телевизия.


Обратно на очакванията и предварителните разчети залегнали в тригодишната прогноза, минималната заплата догодина няма да стане 380 лева. Ще се запази на сегашното си ниво - 340 лева. Средната пенсия пък ще се увеличи едва с 1,9% или с 5 лева на месец.


Минималната стъпка за вдигане на пенсиите е заради прословутото швейцарско правило, което предвижда парите за възрастните да нарастват според увеличението на доходите и инфлацията. През изминалите месеци, обаче, статистиката отчита поевтиняване на живота.

 

Баба Серафимка от благоевградското село Делвино не знае какво е дефлация, но знае как се живее с ниска пенсия.


„Нямам нищо. Е, не се прави нищо особено. С малките пенсии трудно се живее, дали да купиш ядене, дали дрехи, дали лекарства”, обяснява баба Серафимка.


Първоначалната идея беше сега от формулата да се извади инфлацията, и така отрицателният знак да не играе роля, а пенсиите да се вдигнат с 2,4%.


„Има швейцарско правило и то работи”, обяви финансовият министър Владислав Горанов.


„Все още не сме говорили за бюджета за догодина”, казва социалният министър Ивайло Калфин.
Неприятно изненадани догодина ще останат и работещите на минимална заплата. Финансовият министър застава зад замразяването й с тезата, че това ще създаде проблеме на бизнеса.

 

Социалният обаче пресметна, че само така ще може хората да започнат да харчат повече и икономиката ни да се отлепи от дъното.


„При дефлация и при минимален ръст на икономиката може да се окаже натиск върху пазара на труда”, казва финансовият министър.


„Не мисля, че това е доброто решение. Това, което е в тригодишната прогноза е 380 лева”, заяви социалният министър Ивайло Калфин.


„А не ви ли плашат заканите за протести? - При демокрацията това е най-естественото нещо. - Едни протести вече свалиха ваше правителство. - Не мисля, че точно това беше сценарият”, обясни финансовият министър Владислав Горанов.


Последната дума по параметрите на бюджета за догодина ще е на депутатите.


Дали тези планове ще се превърнат във факт, ще зависи и от решението на МС и в частност на премиера Бойко Борисов. Именно той бе арбитър при спора за това да има ли 13 пенсия за Коледа или не.


Повече по темата гледайте във видеото.