Не се знае и дали има предвидени неустойки по договорите при спиране на проекта
Властите в София все още не са получили официално уведомление за позицията на Москва относно спирането на строителството на „Южен поток”. Никой не обясни има ли предвидени неустойки по договорите при спиране на проекта и в какъв размер са те.
Фирмите, избрани да строят, също не се ангажираха с коментари. Междувременно производството на тръби за газопровода продължава, тъй като е обвързано с договори, сключени с фирми, а не с Русия.
Българският министър-председател Бойко Борисов запази мълчание по темата, а заместникът му Томислав Дончев увери, че се отнася "сериозно към всяка дума на президента Путин, независимо дали съм я чул по телевизията, или радиото" и би било знак на неуважение да я поставя под съмнение.
Продължават и спекулациите, че проектът не е прекратен окончателно, а става дума за политическа игра.
Брюксел смята твърдението на Русия, че причина за спирането на „Южен поток” е България - за извинение за изоставянето на един скъп и икономически неприемлив проект на фона на падащите цени на газа и петрола. Това е заявил пред Интерфакс европейски източник, като е допълнил, че проектът би струвал твърде скъпо на „Газпром”. Затова било удобно вината за прекратяването му да бъде прехвърлена на малка България.
Президентът на Сърбия Томислав Николич заяви, че щетите от спирането на „Южен поток” ще бъдат по-малки за страната му, отколкото ако въведе санкции срещу Русия. Според него ще има преговори между Белград и Москва, защото Сърбия не може да остане без енергоносители.