По закон работодателят няма право да отказва планиран в графика отпуск
Дойде време за планирането на почивките през следващата година. Какво трябва да предвидим при планирането на отпуска?
За всеки работещ 20-те дни отпуск са най-любимото време от годината. По закон работодателят няма право да отказва планиран в графика отпуск без да има основателна за това причина.
Отиваме в компания, в която работят 64 души. Отпускът както обикновено се планира година по-рано. А всяка промяна се съгласува с директора на фирмата.
„Планът е задължителен. По закон изпълняваме тази буква на закона, но чисто културно знаем, че има много промени в годината”, обяснява Калин Радев, управител на софтуерна компания.
В случай, че работодателят не е дал възможност на служителя си да вземе полагащите му се 20 дни годишен отпуск, могат да бъдат наложени санкции до 15 000 лева. Именно затова следят инспекторите.
„Ако работникът е предвидил отпуската си в графика и работодателят не му даде този отпуск, работникът има право с двуседмично предизвестие да го уведоми, че започва ползването на отпуска”, обяснява Теодора Гичева от ГИТ.
От бизнеса обаче намират планирането за трудно изпълнимо.
„Това е един излишен административен натиск и една процедура, която е напълно безмислена и нереална. Ние работим с мисловен капацитет и е много важно за нас служителите да са отпочинали”, обяснява Тончо Томов от Българска стопанска камара.
На няколко допълнителни почивни дни ще могат да се зарадват и мюслмани, арменци, евреи и католици у нас, заради религиозни празници. Работещите имат право и да прехвърлят за следващата година 10 дни от отпуска си за предходната, дори и без изрично да са оповестили това си искане.
Повече по темата гледайте във видеото.