Премиерът и синдикатите са в среща, на която са подписали меморандум

Пенсионната реформа се замразява и през 2015 година. Това е новината от извънредните преговори в Министерския съвет, на които се събраха премиерът Бойко Борисов, финансовият министър Владислав Горанов, социалният министър Ивайло Калфн и лидерите на синдикатите. Така и догодина жените ще се пенсионират на 60 години и 8 месеца, а мъжете на 63 години и 8 месеца.

 

Подписан е и специален меморандум. 

 

„Да се криминализира осигурителната измама, свързана с укриване на осигурителни вноски от осигурителите и самоосигуряващите се, както и да се вземат още мерки за събираемостта на публичните вземания”, гласи част от меморандума, който беше прочетен от Константин Тренчев, председател на КТ „Подкрепа”. „През 2015 година да се въведе минимална възраст за пенсиониране за всички категории. Последно – да не се увеличава възрастта за пенсиониране, а до 31 март да се постигне дългосрочно споразумение”.

 

„Успяхме да постигнем формула как да подкрепим пенсионната система, така че финансово тя да бъде стабилна и да гарантира правата на осигурените лица в една по-голяма пълнота и по-голяма връзка с това какво са внасяли", заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.

 

Социалният министър Ивайло Калфин обаче заяви, че държи на реформта, а пенсионната система в този ѝ вид обрича на мизерни доходи и сегашните, и бъдещите пенсионери.

 

„За да можем да намерим по-цялостното решение, решихме да го отложим до края на март с още три месеца, без да се спират действия, които към момента са предвидени, с изключение на спирането на 4 – те месеца увеличаване на възрастта за третата категория”, каза Калфин. 

 

Той посочи, че е съгласен с меморандума от гледна точка на това в следващите три месеца да намерят трайните решения.

 

„Приех стажът да продължи да се увеличава с четири месеца и до 31 март се надявам в парламента всички партии - да не се правят на опозиция и управляващи, защото видяхте, че при БСП, ДПС и „Атака” нищо не се случи в пенсионната реформа. Така че сега да седнем заедно със синдикати и работодатели и да направим така, че да гарантираме на хората доходите и пенсиите. В противен случай какво се получава – 53 % с бюджетните пари от данъците плащаме пенсия, а имаме частни пенсионни фондове. Всичко е объркано с главата надолу", коментира премиерът Бойко  Борисов.

 

„Няма тема, по която ние със синдикатите да не сме на едно и също мнение - няма. Сигурен съм, че и с работодателите е така”, допълни Борисов.

 

Под документа, озаглавен Меморандум за разбирателство, стоят имената на президентите на двата големи синдикатa КНСБ и КТ "Подкрепа", както и това на премиера Бойко Борисов.

 

Попитан защо не са били поканени и работодателските организации, премиерът Борисов каза: „Работодателите са поканени, сега колегите продължават разговорите с тях".