Пиесата разказва за това колко е крехък и чуплив е човек и как бързо забравя за моралните устои

 

С пиеса, която поставя проблема за устойчивостта на човека пред миговете и страстите, Сатиричният театър чества двоен празник – 58-ия си рождения си ден и 60-годишния юбилей на сцената на големия български актьор и носител на "Икар" за цялостно творчество Никола Анастасов.

 

В петата си премиера за 2015 г. – "Убийство в експреса" на унгарския драматург Габор Гьоргеи, режисьорът Петър Денчев поставя пред публиката на Сатирата проблема за това доколко моралът е устойчив, когато става дума за добруването на мини общност, каквато са пътуващите във влака, които изведнъж забелязват, че човекът до тях в купето е мъртъв.

 

Като най-голямо предизвикателство при реализирането на пиесата, режисьорът й определя сериозната тематика с криминална интрига, която се движи между черната комедия, социалната сатира и трилъра. Макар и написан преди 1989 г., текстът на унгарския драматург е актуална и днес.

 

"Рядко се случва човек да работи с актьори като Никола Анастасов, способни да работят в такъв жанров диапазон и лекота в подобен морален казус", отбеляза Петър Денчев.

 

Според главния драматург на театъра Никола Вандов "Убийство в експреса" ни разказва затова колко е крехък и чуплив е човек и как бързо забравя за моралните устои. Колко бързо е готов да се предаде на моментните си желания, когато става въпрос за неща като това да докоснеш жена или да получиш по-висока пенсия.

 

"Убийство е експреса" пренася публиката във влака, където любовници на път за вилата, откриват, че човекът на седалката до тях не е заспал, а… мъртъв. И в този момент започва игра, в която присъстващите в купето са готови на всичко, само и само да запазят парите, властта и себе си. За да не бъдат замесени в случилото се, дори са готови да изхвърлят мъртвеца през прозореца. Те проиграват всякакви шансове за обикновената човешка солидарност и хуманност, просто за добрина. Ситуацията е заредена с много усмивки, с прецизно остроумие в наблюденията върху човешката природа.

 

Снимка/Видео: БГНЕС