Срокът от седем месеца, за който те трябва да бъдат написани, е твърде кратък

 

Хаос в образованието. Учениците в първи и пети клас ще останат без нови учебници. Според новия закон за училищното образование следващата учебна година те трябваше да имат нови помагала. Издателите обаче са категорични, че сроковете, които има дава държавата са невъзможни.


Екип на Нова посети една от големите печатници. Дори и по празници печатът не спира. Въпреки това издателите са категорични, че проблем има и е много вероятно за новата учебна година нови учебници наистина да нямаме. Най-вероятно те ще са готови за втория срок на следващата учебна година. Има ли решение на този проблем и до какво ще доведе?

 

Още по темата

Печатна грешка. Така правилото се превръща в грешка или поне според децата.


В първи „Г” клас на 51-во училище децата още не са взели цялата азбука, но срещат думи, които се изписват по правила, които не познават.


„Те са в първи клас. Няма нужда от всичкото това усложняване, няма да ги направим академици от първи клас”, на мнение е Диана Милушева, зам.-директор на 51-во СОУ – София.


Затова спешният ремонт на учебниците стана задължителен.


„Учебниците могат да се произведат, могат да минат през процедурата, могат да се доставят, но в никакъв случай това не може да стане за 15-ти септември 2016 г.”, Веселин Тодоров, председател на Асоциацията "Българска книга".


„Ествествено, че притеснение имаме, защото времето е малко, но в същото време не бихме искали да отлагаме промяната”, казва зам.министърът на образованието Ваня Кастрева.


Промяната обаче по всико личи, че ще бъде отложена. Причината – държавата дава само седем месеца на авторите, за да напишат по-качествени нови помагала. А за да минат през всички процедури, е нужна поне една година. От  печата и доставката на пилотните учебници до училищата.


До оценяването на най-добрите учебници от учителите. А те ще трябва да прочетат над 40 учебника за няколко дни.  


„Със сигурност няма да могат да ги прочетат, тоест те ще ги оценят гледайки корицата”, коментира Веселин Тодоров, председател на Асоциацията "Българска книга".


И накрая - 4 месеца ще за отпечатване на заявените учебници. –атмосфера – и доставката им до училищата.  


Тоест новите програми, по които ще учат децата ще са факт, но не и  учебниците, по които например ще се учи по нов начин азбуката.


„Виждате, че сме изучили първо всички гласни звукове и след това пишем мама, значи голямо чакане е докато напишем мама”, казва началният учител Мария Николаева.


Преподаването на новите знания обаче ще бъде трудно за учителите без новите учебници.


„Водещо в работата на учителите е самата програма, учебникът е само инструмент”, на мнение е зам.-министърът на образованието Ваня Кастрева.


И още - близо 7 милиона ще бъдат загубени, ако държавата плати  за новите учебници, защото помагалата, по които учат в момента петокласниците вече са платени. С писмо до министъра издателите предлагат новите учебници за първи и пети клас да бъдат направени след две години.

 

И така ще се сбъднали хаосът, който прогнозират и издателите, и учителите, предстои да разберем.