Причината за ниския брой трансплантации у нас е липсата на финансиране, смятат лекари
Рекордно голяма листа на чакащи за трансплатация на бъбрек. Кога ще има национална програма за донорство? В България за донор чакат 1100 души, а поне 8000 са на хемодиализа.
Един от малкото в света: Български лекар спасява пациенти с донорна тъкан
През годините пътят е трънлив, а борбата е голяма във всички посоки. Първо обществото да се подготви за този вид дейност, църквата, чисто медицински това е една пионерска дейност, която няма как от самото начало да тръгне по възможно най-гладкия път. Това заяви началникът на клиниката по урология в УМБАЛ „Александровска”доц. Марин Георгиев в ефира на „Здравей, България”.
Пикът на трансплантациите в България е 1999 година, когато са направени близо 100.
Доц. Георгиев обясни, че са необходими редица изследвания ,за да се определи потенциален донор, а липсва и достатъчно финансиране.
С донорска карта ще декларираме желанието си да дарим органи
Според ръководителят на катедрата по урология в Медицински университет в София доц. Красимир Янев основна част от проблема е липсата на организация.
"Проблемът не е в хората. Той е в организация. всичко е кампанийно. Това е в ръцете на Министерството на здравеопазването и Агенцията по трансплантации. Трябва да се направи една програма, да се определи какъв ресурс е необходим, искаме ли станем член на "Евротрансплант".", каза доц. Янев.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.