Тереза Мей иска до сряда да внесе в парламента Договора за излизане от ЕС

Председателят на Камарата на общините отхвърли вчера предложението за ново гласуване по сделката за Brexit, ако правителството я внесе в парламента без изменения, като усложни още повече сагата около Brexit 11 дни преди датата на теоретичното излизане на Великобритания от Европейския съюз, предаде БТА.

Премиерът консерватор Тереза Мей обяви намерението си до сряда отново да внесе в парламента Договора за излизане от Европейския съюз, след като британските депутати го отхвърлиха с голямо мнозинство на 12 март. Оттогава насетне Мей се опитва да спечели подкрепата на бунтовните депутати от всички партии за този трудно договорен с Брюксел текст.
Решението на председателя на Камарата на общините Джон Бъркоу обаче създаде нова пречка по този криволичещ път. "Изправени сме пред сериозна конституционна криза", заяви Робърт Бъкланд, депутат от Консервативната партия и юридически съветник на правителството.
Обосновавайки решението си с парламентарно правило от 17 век, което не е използвано от 1912 г., Бъркоу заяви, че правителството не може да внесе текст, който вече е бил отхвърлен от депутатите в рамките на същата парламентарна сесия.

Меркел: Ще се боря докрай за Brexit със сделка

"Ако правителството иска да представи ново предложение, което не е същото или по същество същото (като вече отхвърленото), тогава всичко е наред", каза Бъркоу. добави Бъркоу.
Договорът за оттегляне, имащ за цел да реализира мек Brexit, бе отхвърлен за първи път на 15 януари, а след това и на 12 март.

"Тогава обаче ставаше дума за ново предложение, съдържащо променени правни положения", а към него имаше три нови документа, които Тереза Мей успя да договори с ЕС, изтъкна Бъркоу.
За да бъде подложен на ново гласуване, текстът трябва да има не различна формулировка, а различно съдържание, заяви председателят на Камарата на общините. Според източник от правителството, с когото се свърза Франс прес, "е очевидно, че председателят иска да блокира възможността за гласуване тази седмица".

Необходими ли са промени в споразумението за Brexit, за да бъде гласувано?

"Проблемът е, че правителството вече не може да променя условията на споразумението", тъй като Брюксел многократно заяви, че изключва възможността за неговото предоговаряне, твърди Даниел Хараламбус, анализаторка от "Икономист интелиджънс юнит".
Още през уикенда започнаха да се появяват съмнения, че преди сряда може да бъде организирано ново гласуване. В основата на тези съмнения бе страхът, че сделката на Мей отново ще бъде отхвърлена.
"Преди следващо гласуване искаме да имаме или да вярваме, че имаме значителен шанс да го спечелим", потвърди вчера говорителят на Мей.

"Дискусии" с привържениците на твърдия Brexit 

За да се сдобие с гласовете, които не му достигат, правителството започна дискусии с привържениците на чистия и твърд Brexit, като например северноирландската Демократична юнионистка партия, съюзник на консерваторите в парламента. Във връзка с тези дискусии външният министър Джереми Хънт заяви от Брюксел, че е забелязал "предпазливо окуражаващи знаци" в изказванията на няколко консерватори.

Противоречията около Brexit може да доведат "жълти жилетки" във Великобритания

За да ги убеди, Мей подчертава, че трето отхвърляне на сделката й може да доведе до значително отлагане на Brexit или да подпише смъртната му присъда. Демократичната юнионистка партия и Групата за европейски изследвания (European Research Group, ERG; група от депутати консерватори, подкрепящи Брекзит), които могат да преобърнат вота, се противопоставят на "предпазния механизъм" - предвидена в договора мярка, имаща за цел предотвратяването на физическа граница между Република Ирландия и британската провинция Северна Ирландия и предвиждаща Великобритания да остане в "общо митническо пространство" с ЕС.
"Очаквам да видя какво ще направи Демократичната юнионистка партия", заяви председателят на Групата за европейски изследвания Джейкъб Рийс-Мог в интервю за радио Ел Би Си. "Има йерархия. Излизането без сделка е по-добър вариант от сделката на Мей, но сделката на Мей е по-добър вариант от оставането" в ЕС.

Британското правителство се надява утре сделката за Brexit да бъде одобрена

До последния момент

Намерението на Тереза Мей в случай, че сделката е одобрена тази седмица, бе да поиска на срещата на европейските лидери в четвъртък и петък кратко отлагане на Brexit по технически причини до 30 юни. В случай на отхвърляне тя искаше да предложи по-дълго отлагане, като Великобритания ще трябва да участва в изборите за Европейски парламент от 23 до 26 май.
Решението на Бъркоу "създаде пречка за краткото отлагане" на Brexit, твърди източник от правителството пред Франс прес.

Според източника това е знак, че председателя на Камарата на общините подкрепя сценария с "по-дългосрочното отлагане на Brexit, през който период парламентът да поеме контрола върху процеса и да тласне ситуацията към по-мек Brexit".
Преди изявлението на Бъркоу високопоставен европейски служител заяви, че Лондон на теория може да иска отлагане на Brexit до последния момент, дори "в часа преди" развода, планиран за 23.00 часа по Гринуич на 29 март.

ВСИЧКО ПО ТЕМАТА "BREXIT" ЧЕТЕТЕ ТУК

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.

 
Редактор: