Истинският мотив на Румен Радев е да изпуснем сделката и да преговаряме с други, заподозряха от ГЕРБ
Президентското вето върху сделката за покупката на 8 изтребители F-16 беше съборено от парламента. Това окончателно отвори пътя за финализиране на процедурата и покупката на новите изтребители.
Напрежение между президент и парламент заради сделката за F-16 (ОБЗОР)
128 депутати гласуваха "за" договорите със САЩ, 73 се обявиха "против" и застанаха зад резервите на президента Румен Радев по сделката. Трима се въздържаха.
След повече от два часа дебати партиите в парламента заеха традиционните си позиции по темата без изненади - ГЕРБ, ВМРО и ДПС срещу ветото, а БСП, Воля и останалите патриоти на обратното становище срещу сделката.
От ГЕРБ обявиха мотивите на президента за несъстоятелни. Според депутата от комисията по отбрана Христо Гаджев държавният глава цели с това вето да провали процедурата, като изпуснем сроковете за плащане и така да започнем нови преговори с други страни.
Управляващите изтъкнаха още, че всяко отлагане сега ще ни нареди на опашката, преговорите ще започнат отначало, а цената ще скочи още нагоре. Загубихме 9 години, припомниха бившите военни от управляващата партия, начело с шефа на военната комисия Константин Попов. Бившият командир на ВВС изреди възможните варианти, ако сега отложим сделката, и разкритикува лявата опозиция, че е срещу нея, но не излиза с алтернатива. Колегата му Валентин Радев пък обърна внимание на мотива на президента, че депутатите гласували "по бързата писта" ратификацията. Той съзря противоречие в позицията на юридическия съветник на Румен Радев - проф. Емилия Друмева, по темата за реда на гласуване при ратификации.
"Дали е бърза пистата обаче? Ратификационните законопроекти се приемат на първо и второ четене в едно и също пленарно заседание е практиката, цитира той написаното от проф. Друмева в учебник по конституционно право от 2008 г. А сега тя се опитва да ни убеди, че това е бърза писта, недоумява Валентин Радев.
„Това е може би най-смешното вето, което е налагано в последните 30 години. Налагано със смешни мотиви. Аз искам да ви попитам - имаше ли дебат, когато служебното правителство на президента наложи "Грипен"? Какво въоръжение щеше да има "Грипен"? Американско”, заключи Тома Биков от ГЕРБ.
ДПС отново повтори, че стои зад договорите със САЩ за изтребителите с аргумента, че изобщо не става въпрос за търговска сделка. "Тук става въпрос не само за пари, не само за условия, а става въпрос за сигурност, за това какъв е нашият стратегически избор”, заяви Йордан Цонев.
България трябва да бъде не само консуматор, но и генератор на сигурност, припомни ангажиментите ни като член на НАТО друг бивш командир на ВВС - ген. Симеон Симеонов.
Пак генерал, но от БСП, Кольо Милев, му отвърна: "Не е вярно, че си купуваме национална сигурност. Не е вярно, че с 6 или 8 самолета решаваме проблема на ВВС или модернизацията на българската армия. Първите самолети остават там, те са за обучение на нашите летци и идват чак през 2024 г."
„Тук ще кацнат самолети без никаква гаранция. Гаранцията ще отлети като щъркели наесен към пирамидите и ние оставаме със самолети за 2 млрд, които нямат гаранция като кафеварка”, притесни се за финансовата страна на сделката съпартиецът му Румен Гечев. Таско Ерменков пък направо се разтревожи за суверенитета с довода, че сключваме договорите "под диктат" зад океана.
Лидерът на НФСБ Валери Симеонов защити една по-различна позиция - неговите депутати били хем против президентското вето, хем против договора със САЩ.
"Приемаме го като етюд на поредната сценка, наречена политически театър. Г-н президентът е наложил това вето по чисто политически подбуди - неискрено и лицемерно. Ако искаше да възпрепятства тази сделка, той можеше да наложи ветото на 31 юли, защото тогава е крайният срок за плащането. Той не го направи, което означава, че действието му е политическо, проформа и само за да спечели политически дивиденти", отбеляза лидерът на НФСБ.
"Ние няма да подкрепим ветото, но ще гласуваме против закона", заяви Симеонов. НФСБ не можело да приеме, че НС било унизено два пъти - веднъж, че правителството му прехвърлило топката с ратификацията и втори път - "че ще трябва да променяме условията на един предварително обявен конкурс - цена, срокове, офсети". Това ощетявало суверенитета ни.
От "Воля" пък констатираха със задоволство,че президентът най-сетне нарушил радиомълчанието по темата за самолетите и взел, че подкрепил тяхната позиция.
"Налагането на вето върху сделката за купуването на новите самолети F-16 беше излишно", бе коментарът на министъра на отбраната Красимир Каракачанов пред медиите във Велико Търново.
Следващата седмица е последният работен ден на депутатите преди лятната ваканция. Управляващите вече обявиха, че aко президентът върне и Закона за държавния бюджет, имат готовност да свикат и извнредно заседание на парламента. Каквото и да се случи от тук нататък договорката със САЩ важи до 4 септември.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Ива Капкова