Те са единодушни в мнението изборите да не са на 28 март
Политолозите са единодушни – парламентарните избори да не се провеждат на първата възможна дата – 28 март. Причината – усложнената епидемична обстановка и липсата на време да се прецизира технологията за машинния вот. Здравните власти също стоят зад идеята изборите да се проведат възможно най-късно.
Партиите - готови за вот на 28 март
Политолози прогнозираха, че ако парламентарният вот се проведе след месец март, броят на карантинираните ще е по-нисък. Но се опасяват, че и този ход няма да повиши чувствително избирателната активност.
„Щабът говори за изместване. Според мен в конкретния случай институциите трябва да слушат медицинската власт и експертите, това е ясно, друг е въпросът, че не експертите управляват една политическа система“, обясни Първан Симеонов.
„Има много неизвестни, нямаме опит в подобна ситуация, рисковете са много. Първият тур на местните избори във Франция увеличи заболеваемостта видимо“, подчерта доц. Антоний Гълъбов.
Илияна Йотова: Президентът няма никакво намерение да прави политически проекти
Мненията на политолозите обаче не съвпаднаха по отношение на това с какви мотиви президентът е избрал 28 март като дата на изборите.
„Всъщност аз не знам дали той точно определи дата 28-ми. Той каза, че най-ранната възможна дата е 28-ми март. В този ред на мисли той не направи политика от това“, смята Симеонов.
„По закон президентът трябва да насрочи изборите не по-късно от 60 дни преди изборния ден. Това изпреварване с близо месец и половина за мен означава само, че това беше политическо изказване“, добави доц. Гълъбов.
Как ще гласуват българите под карантина остава неясно. Изход от ситуацията може да се търси и ако се отвори Изборният кодекс.
ИЗБОРИ ПО ВРЕМЕ НА ЗАРАЗА: Готова ли е държавата за вот на 28-и март?
„Политически погледнато е много лошо винаги да се отваря в последния момент, а ние винаги така правим. Този път поне има някакво оправдание, коронавирусът е някакво оправдание“, каза Симеонов.
„Препоръките на Венецианската комисия са една година преди избори да няма промени в изборното законодателство, за да могат хората да имат минимална стабилност на правила“, обясни доц. Гълъбов.
Фундаментални промени в Изборния кодекс преди парламентарния вот биха довели до санкция за България от Европейския съд.
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК или iOS (Apple) ТУК.
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.
Редактор: