Народните представители се караха дали да получават заплатите си само по банков път

И новият правилник на Народното събрание успя да скара депутатите. Едва в началото на документа от над 100 точки депутатите влязоха в остри престрелки.  

Един от спорните въпроси е трябва ли народните представители да получават заплатата си само по банков път.

Още преди да стигнат точката със заплатите в правилника, в кулоарите на парламента тя вече се коментираше активно. Причината – на комисия от „Продължаваме Промяната” предложиха депутатите да получават пари само по банков път с идеята за по-голяма  прозрачност.

„Както знаете, свързано със закона „Магнитски”, има определени препятствия пред Народното събрание да изплати сумите на определен народен представител. Затова вярвам, че трябва да изслушаме всички гледни точки и да защитим интересите на страната”, заяви Деница Симеонова от „Продължаваме Промяната”.

Отхвърлиха предложението заплатите на депутатите да се изплащат само по банков път

Изненадващо в комисия обаче срещу предложението възразиха от „Демократична България”. Тезата защити депутатът Иван Димитров.

„Желая да ми се плаща по банков път. Въпросът е чисто принципен. Имаме ли право да задължаваме някого да има банкова сметка”, коментира Иван Димитров.

Заради позицията му дори се появиха съмнения, че са свързани с лични интереси и кредит от над 400 хиляди лв.

„Вярно е, че имам кредити. Въпросът как си обслужвам кредите е личен”, заяви Димитров.

За изцяло превеждане на възнагражденията по банков път са ИТН, БСП и ГЕРБ.

„Ние ясно сме заявили на комисия, че сме за банков път”, заяви Ива Митева от ИТН.

„За мен е крайно ориенталско да си взимаш заплатата в брой”, смята Манол Генов от БСП.

„Принципно е по-прозрачно по банков път”, коментира Анна Александрова от ГЕРБ.  

Спорът по новия правилник продължи в зала. Депутатите създадоха две нови комисии -  антикорупционна и по туризъм. Така общо станаха 24. Не това обаче скара депутатите, а приетото предложение  в ръководството на комисиите да могат да участват председателите и заместник-председателите на Народното събрание.

„Искате да сте началници, а не председатели”, заяви Тома Биков от ГЕРБ.

„Никой не казва, че опозицията няма да има комисии. Напротив!”, заяви Атанас Славов от „Демократична България”.

Заседанието не мина и без допълнителни забележки и вмятания.

Зам.-председателят на парламента от ДПС Мукаддес Налбант попита Тошко Йорданов какво пие. Той обясни, че е чай, а не алкохол.

В крайна сметка след блокиране на системата за гласуване и няколко спора дали времето да бъде удължено, правилникът остана за разглеждане за петък.

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.