Снимка: БГНЕС
Производството е спряно до приключване на делото, образувано по молба на Александър Михайлов
Софийският градски съд разпореди спиране на вписването на новия Съвет на директорите на "Кинтекс" ЕАД, съобщиха от дружеството.
Производството е спряно до приключване на делото, образувано по молба на Александър Михайлов, срещу неговото освобождаване от поста изпълнителен директор. Това става ясно от определението на съда, публикувано в Търговския регистър.
В прессъобщението на държавния оръжеен търговец се припомня, че министърът на икономиката и индустрията Корнелия Нинова разпореди еднолично смяната в стратегическото дружество, като се позова на одит на ръководеното от нея министерство и констатациите в него.
Нинова нареди смяна на целия борд на „Кинтекс“
От дружеството посочват, че още в първия ден след публичното обявяване на това решение бе изразено съмнение, че одит на "Кинтекс" ЕАД изобщо е извършван. Никакви документи не са изисквани от предприятието, не са и идвали проверяващи на място. Още по-странното е, че одитът на министерството всъщност няма правомощия да проверява търговското дружество, а това би следвало да направи принципалът ДКК, се посочва в прессъобщението.
След публичните искания одитът да бъде публикуван, за да може всеки да се запознае с констатациите в него, министърът на икономиката и индустрията Корнелия Нинова предложи нова гледна точка пред Българската национална телевизия и други медии – че освобождава изпълнителния директор Александър Михайлов, тъй като е работил едновременно и в частна оръжейна фирма, и в държавната "Кинтекс", коментират от дружеството, като посочват, че последното "категорично не отговаря на истината и може да бъде проверено във всеки момент в системата на НАП и Агенция по вписванията".
Публичният регистър ясно показва, че към датата на встъпването си в длъжност в "Кинтекс" ЕАД - 27 октомври 2021 г. Александър Михайлов не участва под никаква форма в частни фирми, лицензирани и развиващи сходна дейност (оръжейна търговия). Нещо повече, на 28 октомври 2022 г. Александър Михайлов е депозирал пред едноличния собственик на капитала - ДКК ЕАД декларация за имущество и интереси съгласно изискванията на закона за КПКОНПИ.
Поради създадената ситуацията, след едноличните решения на министър Корнелия Нинова постановяващи "незабавно освобождаване на изпълнителния директор", в момента "Кинтекс" ЕАД на практика няма легитимно ръководство и оправомощено лице, което може да подписва и представлява дружеството, се посочва в прессъобщението, където се изтъква, че същевременно към момента предприятието е поканено да подпише договор за над 40 млн. евро – безпрецедентен приход за държавното дружество за последните години. Действията на ръководството на Министерството на икономиката и индустрията поставят на карта този контракт и заплашват държавния интерес, се посочва в прессъобщението.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.